Na wybory zamiast do marketu. Głosowanie w niehandlową niedzielę

Premier Mateusz Morawiecki podpisał dziś rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. Decyzję o wyborze prezydenta Bytomia oraz radnych miejskich i wojewódzkich podejmiemy w przedostatnią niedzielę października.

Byt um bytom flaga bytomia

- Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! - napisał na Twitterze premier.

21 października w godzinach od 7:00 do 21:00 bytomianie wybiorą radnych miejskich i wojewódzkich oraz wskażą, kto powinien zostać prezydentem ich miasta. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy wszystkich głosów, to dwa tygodnie później, w niedzielę 4 listopada odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, do której wejdzie dwóch kandydatów z najwyższą liczbą głosów uzyskanych w pierwszej turze.

Od dziś formalnie rusza kampania wyborcza. Ta zakończy się 19 października o północy, po czym nastąpi cisza wyborcza. Wówczas nie będzie można już prowadzić żadnej agitacji do samego zakończenia głosowania.

Podpisanie rozporządzenia przez premiera umożliwiło powoływanie komitetów wyborczych przez partie, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i samych wyborców. Czasu na ich utworzenie jest niewiele, ponieważ rejestracja komitetu musi nastąpić przed 27 sierpnia.

Komitety mogą zgłaszać kandydatów na radnych do 16 września, natomiast kandydaci na prezydenta muszą zostać zgłoszeni do 26 września.

Zgodnie z nowymi przepisami władze samorządowe wybierzemy nie na 4, lecz na 5 lat. Nowelizacja wprowadziła również dwukadencyjność prezydentów. Będzie ona jednak liczona dopiero od tej kadencji, dlatego np. jeśli bytomianie tak zadecydują, to Damian Bartyla będzie mógł rządzić w Bytomiu jeszcze przez kolejnych 10 lat.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon