Najlepszy śląski design w Bytomiu

W muzeum nie muszą być prezentowane wyłącznie wiekowe eksponaty. To także przestrzeń dla nowoczesnych, innowacyjnych przedmiotów, które będą tworzyć historię. W Muzeum Górnośląskim rozpoczyna się pierwsza po prezentacji w Cieszynie wystawa pokonkursowa "Śląska Rzecz 2017".

Byt slaska rzecz 2017

Dziś o 17:00 odbędzie się otwarcie wystawy w gmachu głównym przy placu Sobieskiego. Ekspozycja "Śląska Rzecz 2017" to podsumowanie trzynastej edycji jedynego regionalnego konkursu designu w Polsce, organizowanego przez Zamek Cieszyn - pierwsze w kraju regionalne centrum designu. Prezentowane są na niej najlepsze wdrożone w województwach śląskim i opolskim w minionym roku produkty, projekty graficzne i usługi, które służą jego mieszkańcom. W konkursie doceniane są wysoka jakość wzornictwa oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania. Wystawa ta pokazuje, że dzięki współpracy firm i projektantów powstają w obu regionach produkty, projekty graficzne i usługi użyteczne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. A dzięki nim poprawia się jakość życia każdego z nas.

W tegorocznej edycji można zobaczyć realizacje pokazujące, że designu nie można kojarzyć wyłącznie z estetyką i potrzebą wyróżnienia się, a jest przede wszystkim odpowiedzią na realne, choć nie zawsze widoczne, potrzeby i wyzwania w każdej sferze życia. Takie jest chociażby nagrodzone w kategorii „produkt” Teddy Bed, czyli łóżko szpitalne dla starszych dzieci, wyprodukowane przez firmę Formed z Łodygowic czy wyróżniona w kategorii „usługa” platforma monitorowania jakości powietrza „SmogOrFog”, wdrożona przez firmę Fulco System z Gliwic. Będzie można także zobaczyć swoisty „design wagi ciężkiej”, czyli Sondę SYS 01 - przemysłową drukarkę 3D, pozwalającą wytwarzać obiekty do szybkiego prototypowania, projektu, mieszkającego w Bytomiu, Michała Latko.

Z tych rozwiązań i oferowanych przez design narzędzi korzystają nie tylko firmy, ale i instytucje publiczne (jak sfera kultury) oraz samorządy lokalne. Przykładem tego jest nagrodzona w kategorii „grafika użytkowa”, zaprojektowana przez Matyldę Sałajewską dla województwa śląskiego, książka kucharska „Śląskie od kuchni”, wskazująca jak w oryginalny sposób promować region, czy wyróżniony w kategorii „grafika użytkowa” rebranding systemu identyfikacji wizualnej Teatru Małego w Tychach projektu Marty Gawin.

Wśród pozostałych dwudziestu trzech nominowanych do wystawy wdrożeń zwiedzający obejrzą: stroje dla pracowników chorzowskiego Teatru Rozrywki, odpowiadających za obsługę widowni, spersonalizowane książeczki sensoryczne dla dzieci, a nawet deski longboardowe. Wielbicieli grafiki użytkowej zainteresują z pewnością: nowa identyfikacja wizualna Stadionu Śląskiego, oprawa wizualna konferencji „TEDx” w Katowicach oraz wydany przez Fundację Iskierka poradnik kulinarny „JedzONKO” z propozycjami atrakcyjnych przepisów dla pacjentów oddziałów onkologii dziecięcej.

Ważne miejsce wśród pozostałych nominowanych do wystawy wdrożeń zajmują realizacje autorstwa projektantów związanych z Bytomiem: projekt trofeum Śląskie Laury za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, przyznawanego przez województwo śląskie, którego współautorem jest Michał Latko; lampy Minimal, zaprojektowane przez Łukasza Jaworskiego; będące oryginalną formą promocji miasta projekty etykiet przetworów „Sosnowoc” autorstwa Pawła Krzywdy i Agaty Korzeńskiej ze studia projektowego IDEE (odpowiadających też za identyfikację graficzną tegorocznej edycji konkursu oraz projekt katalogu wystawy); publikacje Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” z Bytomia zaprojektowane przez Piotra Kowalczyka i Marcina Wysockiego oraz publikacja „Solidaryca – fenomen komunikacyjny” projektu Tomasza Bierkowskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 14 października.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wiesław-Ochman-Bytomskie-Centrum-Kultury

Koncert Wiesława i Krystiana Ochmana w BCK

Foto1

Sztuka w wykonaniu kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę

Byt opera slaska 21

Sól ziemi czarnej jako balet. W Operze Śląskiej...

Byt lokomotywa parowa w bytomiu

Parowóz buchał parą w Bytomiu [VIDEO]

Byt mapa sredniowiecznego bytomia

Zostań poszukiwaczem reliktów średniowiecznego...

Byt operaslaska21

Opera Śląska przenosi działalność do Internetu

Byt murek weronika

Bytomianka nominowana do Paszportów "Polityki"