Kolekcja unikatowych pocztówek za... 15 złotych!

Muzeum Górnośląskie znów dzieli się swoimi skarbami. Tym razem do rąk miłośników historii Bytomia trafił pakiet reprodukcji przedwojennych pocztówek. Wśród nich m.in. przelot Zeppelina nad miastem, nieistniejąca już dziś synagoga oraz dawna poczta przy pl. Kościuszki.

Byt bytomskie pocztowki

Wydawnictwa Muzeum Górnośląskiego związane z Bytomiem cieszą się dużą popularnością. Znakomitym przykładem jest tegoroczny kalendarz ze starymi zdjęciami naszego miasta. Chętnych na jego zakup było tak wielu, że muzeum musiało go dodrukowywać. Ostatecznie kalendarz rozszedł się w nakładzie ponad 1200 egzemplarzy.

Teraz muzeum przygotowało kolejną gratkę dla miłośników Bytomia. W sprzedaży znalazł się zestaw pięknie wydanych pocztówek. Na kartonikach zreprodukowano dawne widokówki, na których uwieczniono miejsca posiadające dziś już inny charakter, w tym także budynki, które nie przetrwały do naszych czasów. Możemy na nich zobaczyć m.in. dawny ratusz przy Rynku, pierwsze górnośląskie ZOO założone w bytomskim w parku miejskim, a także bogato zdobiony dworzec kolejowy zburzony pod budowę obecnego gmachu.

- Wydawanie pocztówek z lokalnymi motywami było powszechną praktyką w wielu miastach od początku uprawiania tego rodzaju korespondencji. Bytom dołączył do innych metropolii stosujących się do tego zwyczaju w pierwszej połowie lat 90. XIX w., bytomscy kolekcjonerzy bowiem zgodnie donoszą, że z tego okresu pochodzą najstarsze pocztówki. Początkowo produkowano je głównie techniką litograficzną – dzięki urodzie rysunku zazwyczaj budziły powszechny zachwyt wśród oglądających. Wkrótce jednak litografia i inne techniki plastyczne prawie całkowicie ustąpić miały wszechwładnej fotografii. Kim byli ich wytwórcy? Były to głównie bytomskie wydawnictwa – Bruna Scholza (Kunstverlag Bruno Scholz) oraz Roberta Ulfiga (Verlag Robert Ulfig) – choć sporo pocztówek z motywami bytomskimi powstało również w większych ośrodkach, np. we Wrocławiu. Stanowiły wówczas przeważnie część serii przedstawiających różne miasta. - czytamy na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego.

W pakiecie znalazło się 20 pocztówek w tekturowym opakowaniu z komentarzem. Ponadto każda z pocztówek zawiera opis, dzięki któremu łatwiej rozpoznać przedstawione miejsca. Zestaw można nabyć w kasach muzeum przy pl. Sobieskiego 2 i ul. Korfantego 34 oraz w sklepie internetowym w cenie 15 złotych.

fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon