Co kryje w sobie Dom Partii? [VIDEO]

Dawna siedziba Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to jeden z najbardziej okazałych budynków w Bytomiu. Niestety od lat stoi zamknięty na cztery spusty i coraz bardziej niszczeje. Maciej Bartków dostał się do środka i nagrał co obecnie kryje się w tym wielkim gmachu.

Byt tajemniczy bytom dom partii

Budynek przy ul. Żeromskiego 23-25 powstał w drugiej dekadzie XX wieku. Pierwotnie działała w nim górnicza spółdzielnia ubezpieczeniowa. Gmach miał wówczas wielospadowy dach kryty dachówką, a na elewacji znajdowało się sporo płaskorzeźb. Dziś jednak jest powszechnie znany jako Dom Partii, gdyż po wojnie przez wiele lat mieścił się w nim Komitet Miejski PZPR. W międzyczasie zniknęły z niego zdobienia, natomiast później partia nadbudowała go o jedno piętro, na którym utworzono przeszkloną aulę. W 1990 roku, gdy w Polsce dokonywała się transformacja ustrojowa gmach przeszedł w ręce gminy, lecz radni szybko zdecydowali się go sprzedać Bankowi Przemysłowo Handlowemu z Krakowa. Nowy właściciel zabrał się za gruntowną przebudowę obiektu, ale prace wstrzymano mimo zaawansowanego etapu inwestycji, stwierdzając, że tak wielka siedziba oddziału banku w Bytomiu nie jest jednak potrzebna.

Od tamtego momentu dawny Dom Partii przechodzi z rąk do rąk, ale żadnemu z kolejnych właścicieli nie udało się zagospodarować pustego gmachu. Jak obecnie wyglądają jego wnętrza? To sprawdził Maciej Bartków, autor projektu Tajemniczy Bytom. Zachęcamy do obejrzenia jego nowego filmu:

djembed

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Palmy przed pływalnią w Bytomiu

Palmy w śląskich miastach? W Bytomiu były już przed wojną

Odkrycie fundamentów hotelu Schlesischer Hof

Dworcowa: odkopano fundamenty przedwojennego hotelu

Byt kosciol sw ducha1

Archeolodzy będą prowadzić badania w kościele...

Byt rekonstrukcja walko o miechowice

Przyszłoroczna rekonstrukcja walk o Miechowice...

Byt piekarska ornamenty 01

Skarb ukryty pod tapetą [ZDJĘCIA]

Byt mgb pamiatki fot w szoltys

Przynieś pamiątki po starzikach do muzeum

Byt gadzety smok tramwaj

Biuro promocji stawia na smoka i tramwaj 38