Chcesz ocieplić dom lub wymienić instalację? Państwo sfinansuje nawet 90% inwestycji

Rząd ogłosił program "Czyste Powietrze" i przeznaczył na niego miliardy złotych. To sposób na walkę ze smogiem, który jest coraz większym problemem w naszym kraju. Skorzysta na tym mnóstwo Polaków.

W okresie jesienno-zimowym smog staje się największą zmorą bytomian. Często zanieczyszczenie jest na tyle wysokie, że apeluje się do mieszkańców, by nie wychodzili z domów. Problem dotyczy jednak całej Polski i rząd wprowadza program, który ma pomóc w jego zwalczeniu.

"Czyste Powietrze" to program, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Budżet wynosi aż 103 miliardy złotych. 63,3 mld zł zostanie przekazane w formie dotacji, a 39,7 mld zł w formie pożyczek. Program skierowany jest tylko do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, a także do tych, którzy mają pozwolenie na rozpoczęcie budowy.

Jak informuje "Dziennik Zachodni" pozyskane środki można przeznaczyć na następujące inwestycje.

- wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup wraz z montażem nowych spełniających kryteria programu
- wymianę okien i drzwi
- montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
- docieplenie przegród budynku
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- instalację OZE, czyli odnawialnych źródeł energii

Do końca tego roku dofinansowanie będzie pokrywać od 30 do 90% inwestycji (od 1 stycznia 2019 40-90%) i będzie uzależniona od dochodu na jednego członka rodziny. Najwyższe dotyczy rodzin, gdzie dochód wynosi 600 zł na osobę, a najniższe w przypadku dochodu między 1201 a 1400 zł/osobę. Koszt kwalifikowany, od którego liczona jest kwota dotacji to 53 tysiące złotych. Minimalna wartość inwestycji 7 tysięcy złotych.

Wnioski przyjmowane są od 19 września i można je składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Plebiscytowej 19. Co ciekawe, koordynatorem programu "Czyste Powietrze" w Bytomiu, Gliwicach, Zabrzu i Tarnowskich Górach został Mariusz Janas. Kandydat na prezydenta miasta oraz przewodniczący rady miejskiej niebawem rozpocznie serię spotkań z mieszkańcami. Pierwsze odbędzie się 26 września o godzinie 18 w Bytomiu w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Więcej szczegółów na temat programu można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska (TUTAJ) oraz na stronie katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (TUTAJ).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim