Sondaż Wyborczy DZ: Bartyla daleko w tyle

Dziennik Zachodni przeprowadził sondaż wyborczy w siedmiu największych miastach województwa. Wyniki badania dotyczące Bytomia są zaskakujące. Zgodnie z nimi urzędujący prezydent nie ma nawet szans na wejście do drugiej tury!

Byt panek szczesliwy

Przed czterema laty Damian Bartyla dokonał rzeczy niebywałej jak na warunki bytomskiej polityki. Zdobył aż 62,31 procent głosów i tym samym wygrał wybory już w pierwszej turze. Żaden z jego konkurentów nawet nie zbliżył się wtedy do jego wyniku.

Dziś wygląda na to, że w ciągu tej kadencji prezydent stracił poparcie większości swoich wyborców z 2014 roku. Każdy kolejny sondaż wskazuje na porażkę Damiana Bartyli w październikowych wyborach samorządowych. Prezydent chcąc poprawić swoje notowania od kilku miesięcy wykorzystuje każdą okazję do zaprezentowania się przed bytomianami i uczestniczy w niemal każdym jubileuszu, festynie i innych imprezach, jakie odbywają się na terenie naszego miasta.

Ta taktyka najwyraźniej nie zdaje egzaminu. W dzisiejszym wydaniu Dziennika Zachodniego ukazały się wyniki sondażu przeprowadzonego w siedmiu dużych miastach województwa śląskiego. W sześciu z nich faworytami są urzędujący prezydenci. Jedynie w Bytomiu badanie wykazało, że prezydent nie zalicza się nawet do czołówki.

Według sondażu DZ największym poparciem w Bytomiu cieszy się Andrzej Panek, którego wskazało 35,7 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Mariusz Janas z wynikiem 19,4 proc. Na podium stanął jeszcze reprezentant Koalicji Obywatelskiej Mariusz Wołosz uzyskując 17,3 proc. poparcia. Dużym zaskoczeniem jest wynik Marka Michałowskiego z komitetu Niezależni, który może liczyć na 11,2 proc. głosów. To jedyny kandydat, który dotąd nie funkcjonował w bytomskiej polityce i w porównaniu do swoich konkurentów prowadzi bardzo skromną kampanię. Za Michałowskim uplasował się prezydent Damian Bartyla z poparciem na poziomie 10,2 proc. Na końcu stawki znaleźli się byli przewodniczący Rady Miejskiej: Andrzej Wężyk ze Wspólnego Bytomia (4,1 proc.) oraz Jan Kazimierz Czubak z komitetu SLD Lewica Razem (2 proc.).

Sondaż przeprowadził wydawca DZ firma Polska Press Grupa we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentacyjnej kwotowo próbie 200 w Katowicach i 100 w pozostałych miastach dorosłych mieszkańców w formule bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. Pod uwagę brano wyłącznie odpowiedzi respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia) i Arkadiusz Checiński (prezydent Sosnowca)

„Tak dla Polski!”: samorządowcy budują nową polityczną siłę

Byt mariusz wolosz metropolia

Prezydent Bytomia będzie przewodniczyć...

Byt office 4194326 1280

Miliard złotych trafi do przedsiębiorców z...

Byt mateusz morawiecki i ratownicy gorniczy

Ratownicy górniczy z Bytomia najlepsi w Polsce!...

Byt strajk nauczycieli bytom

Za nami pierwszy tydzień strajku nauczycieli....

Byt glosowanie urna

Bytomianie jednak się zmobilizowali [FREKWENCJA...

Byt bpk czarny pasek

Drugi członek zarządu BPK z zarzutami