Rusza pierwszy zakład w bytomskiej strefie

Za kilka tygodni miną trzy lata od oddania do użytku uzbrojonych terenów inwestycyjnych po dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Właśnie dobiegła końca pierwsza inwestycja w tym miejscu. Swój zakład uruchomiła tam belgijska firma EPCO.

Byt ksse bytom epco

EPCO Polska sp. z o.o. wybudowała na przeszło 2-hektarowej działce halę produkcyjno-magazynową wraz z częścią socjalną i biurową o powierzchni ok. 5500 m2. Do obiektu przylegają parkingi i drogi dojazdowe. W zakładzie znalazły się w pełni zautomatyzowane linie technologiczne do produkcji paneli do bram segmentowych przeznaczonych na rynki krajów Europy środkowej i wschodniej oraz Skandynawii. Budowa zakładu trwała niecały rok. Docelowo EPCO Polska ma zatrudniać w Bytomiu 20 pracowników.

Niestety ponad 21-hektarowy teren przy ul. Hakuby wciąż zieje pustką. Od 2014 roku jest on częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto Bytom kosztem 21 mln zł (15,7 mln zł pochodziło z UE) zrekultywowało tamtejsze grunty, wyposażyło je w niezbędne media i wybudowało nowe drogi. Jeszcze nim zakończono prace pojawił się inwestor zainteresowany budową swojego zakładu na tym terenie, lecz ostatecznie mimo podpisanego listu intencyjnego wycofał się ze swoich planów.

Pod koniec tego roku przy ul. Hakuby miała być już gotowa hala postawiona wspólnie przez KSSE i Bytomską Agencję Rozwoju Inwestycji, lecz do dziś budowa nie ruszyła. - Termin realizacji wydłużył się ze względu na skomplikowane warunki gruntowe na terenie inwestycji i dodatkowe, nieobowiązkowe procedury, które nie były planowane na etapie ustalania harmonogramu inwestycji i zlecenia wykonania projektu budowlanego - poinformowała nas dr Wioleta Witczak-Smolnik, rzecznik prasowa KSSE. - Konieczne okazało się m.in. opracowanie dodatkowej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i zatwierdzenie jej w Urzędzie Miasta i Urzędzie Górniczym. Ta procedura wydłuży termin złożenia wniosku o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a w konsekwencji termin budowy hali. Jest ona jednak potrzebna, aby po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę, proces realizacji projektu przebiegał prawidłowo - wyjaśniła nam rzeczniczka KSSE.

Wartość wspólnej inwestycji KSSE i BARI ma wynieść 9 milionów złotych. Koszty realizacji przedsięwzięcia są równo podzielone pomiędzy obie spółki tworzące konsorcjum. Wkład BARI został pokryty z budżetu miasta, które przekazało agencji środki na tę inwestycję. Hala ma powstać na działce o powierzchni 1,9 ha. Obiekt będzie przeznaczony do dzierżawy. Zgodnie z założeniami ma w przyszłości umożliwiać rozbudowę z 2,2 m2 powierzchni do 4,4 tys. m2.

- Sytuacja w Bytomiu przypomina mi okres, kiedy otwieraliśmy nasz zakład w małym miasteczku przy granicy belgijsko-francuskiej. Tam również wokół naszej firmy było wiele niezagospodarowanego terenu, a teraz nie ma już miejsca, bowiem w ciągu ostatnich lat powstało tam kilka nowych zakładów produkcyjnych - powiedział na otwarciu bytomskiego zakładu Massimo Cassinari, dyrektor finansowy i członek zarządu firmy EPCO. - Wierzę, że za EPCO ruszą kolejni przedsiębiorcy, którzy uwierzą, że Bytom jest dobrym miastem do lokowania biznesu - stwierdził prezydent Damian Bartyla.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego