Muzeum wydało książki o Bytomiu

"Bytom w literaturze..." oraz "Bytom w dawnej fotografii" to dwie nowości wydawnicze Muzeum Górnośląskiego związane z naszym miastem. Nieco wcześniej instytucja wprowadziła również do oferty pakiet piętnastu reprodukcji przedwojennych pocztówek z Bytomia.

Byt muzeum ksiazki o bytomiu

Bytom - choć jest miastem o długiej i złożonej historii, wielokulturowym i wielojęzycznym - nie doczekał się zbyt wielu reprezentacji literackich. O tych jednak istniejących, powstałych od XVII wieku do czasów współczesnych, traktuje książka Leszka Engelkinga. Autor bada interakcję pomiędzy twórczością literacką a przestrzenią świata rzeczywistego - Bytomiem właśnie.

Prezentowane utwory, połączone tematyką górnośląskiego miasta lub jego miejskich elementów, wzajemnie na siebie oddziałują, kreując literacki obraz Bytomia, literacki „mit miejsca” ze wszystkimi właściwymi mu faktami, legendami, anegdotami, ze wszystkimi miejskimi widokami, symbolami, dźwiękami, zapachami, smakami i innymi wrażeniami.

Dzięki książce Leszka Engelkinga czytelnik może stać się literackim turystą, kroczącym śladami fikcyjnych postaci i szukającym miejsc przywoływanych w utworach. Może stać się literackim przechodniem podglądającym Bytom, spacerowiczem rozkoszującym się przechadzką po mieście ewokowanym z kart tekstów kultury. Jak uwidacznia „Bytom w literaturze...”, tytułowe miasto okazuje się wcale nie takim zapomnianym miejscem.

Z kolei „Bytom w dawnej fotografii (Beuthen in alten Bildern)” to wędrówka w przeszłość – powrót do czasów szczególnych dla miasta. Na przełomie bowiem XIX i XX wieku Bytom z niewielkiego miasteczka stawał się jednym z centralnych i największych miast i ośrodków przemysłowych na mapie Górnego Śląska. Uwieczniony właśnie w owym okresie, prezentowany jestna kartach tego dwujęzycznego albumu.

Stare fotografie przywołują obrazy miejsc zarówno tych do dziś istniejących, jak i tych, które obecnych czasów nie doczekały. Na czarno-białych zdjęciach widnieje więc m.in. Rynek ze swoimi kamienicami i ratuszem, reprezentacyjne place otoczone luksusowymi restauracjami i kawiarniami (jak Boulevard, dziś pl. T. Kościuszki, z reprezentacyjną fontanną), okazałe bytomskie ulice (jak pierzeje Moltkeplatz, dziś pl. J. III Sobieskiego z muzeum i siedzibą starostwa, czy Bahnhofstrasse dziś, ul. Dworcowa), a także budynki szkół, kościołów, dworców kolejowych, kopalni i innych obiektów przemysłowych.

To trzecie - zmienione i rozszerzone - wydanie tej cennej nie tylko dla miłośników historii Bytomia, Górnego Śląska i fotografii publikacji, której poprzednie nakłady zostały wyczerpane.

Obie książki są dostępne w sprzedaży w cenach 28 zł ("Bytom w literaturze...") i 35 zł ("Bytom w dawnej fotografii"), natomiast zestaw pocztówek kosztuje 15 zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon