"Żagiel" zniknął ze stadionu i wylądował na złomie

W piątek na stadionie przy ulicy Olimpijskiej pojawiły się maszyny jednej z popularnych firm zajmujących się złomem. Celem ich prac był demontaż słynnego zadaszenia, na które kilka lat temu wydano 4,8 mln zł.

Byt polonia zagiel dron

W 2007 roku Polonia Bytom awansowała do Ekstraklasy. Dla klubu, piłkarzy i kibiców było to wielkie wydarzenie, które jednak szybko przerodziło się w mnóstwo problemów. Największym był przestarzały stadion, który w ogóle nie spełniał wymogów licencyjnych w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Miasto musiało szybko dostosować obiekt, aby nie narazić się na gniew kibiców. Wówczas nie zdecydowano się na kompleksową modernizację lub budowę nowego stadionu. Żartowano, że ówczesny prezydent Piotr Koj woli reanimować trupa. W związku z tym przeznaczono środki na montaż podgrzewanej murawy, maszty oświetleniowe, a także zadaszono jedną z trybun. Ostatnia z tych inwestycji stała się symbolem obiektu przy Olimpijskiej.

Przetarg wygrała firma Synkret, która postawiła trybunę, szybko okrzykniętą "Żaglem". Stalowa konstrukcja pokryła tysiąc miejsc, a zadaszenie wykonano z grubego materiału. Problem w tym, że tego typu rozwiązanie nieznacznie spełniało swoje podstawowe role. Kiedy w trakcie meczu zaczynał padać deszcz, to i tak niezbędne były parasole.

"Żagla" już nie ma na stadionie im. Edwarda Szymkowiaka. W piątek 19 października został zdemontowany przez firmę, która specjalizuje się w pozyskiwaniu złomu i rozbiórkach. Konstrukcja została pocięta, załadowana na samochody ciężarowe i niebawem pewnie wyląduje w hucie. Tak skończyła się dziesięcioletnia historia kontrowersyjnej trybuny krytej.

Bytomski Sport, który zarządza obiektem, miał plany, aby trybunę przekazać na jeden z bytomskich stadionów. Mówiło się o obiektach GKS-u Rozbark, czy Silesii Miechowice. To jednak wiązało się z dużymi kosztami. Rozsyłano także zapytania do klubów z innych miast, ale nikt nie był zainteresowany taką konstrukcją.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wnętrze Krzywego Domku

Ostatnie dni Krzywego Domku. Takie warunki mieli piłkarze

Nie żyje Józef Gołba

Nie żyje Józef Gołba - wieloletni działacz GKS Rozbark Bytom

Bytomski4 KK Polonia Bytomwakcji

Koszykarskie starcie na szczycie

Niebiesko-czerwoni i zieloni przegrali

Bytomski2 1376468749

Dzisiaj Nocny Rajd Rowerowy

Bytomski2 victoria szombierki awans

Szombierki wygrywają 8:0 i wchodzą do III ligi

Hokeiści Polonii Bytom wywalczyli awans do PLH!!!