Bytomianie się przełamali. Rekordowa frekwencja w Bytomiu!

Takiej frekwencji na wyborach samorządowych w naszym mieście nie było od lat. Do urn poszło tylu bytomian, że w lokalach wyborczych robiły się kolejki do głosowania.

Byt urna karty

Od początku tego wieku frekwencja nie przekraczała w Bytomiu 35 procent. Najwięcej mieszkańców głosowało w 2010 roku - wtedy udział w wyborach wzięło 34,59 proc. uprawnionych. Z kolei najmniej głosowało w 2002 r., gdy swoje karty do urn wrzuciło zaledwie 26,84 proc. bytomian.

W tym roku można znów można było spodziewać się niskiej frekwencji, tym bardziej, że wyniki zeszłorocznego referendum w sprawie odwołania prezydenta zostały uznane za nieważne, właśnie ze względu na zbyt niską frekwencję.

Bytomianie jednak poszli na wybory bardziej tłumnie, niż zwykle. Już do godziny 17:00 udział wzięło niemal tylu uprawnionych, co przez całe poprzednie wybory. Internauci przez całą niedzielę informowali o tłoku w komisjach obwodowych i kolejkach po wydanie kart.

Nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza wreszcie podała dane dotyczące końcowej frekwencji. Ta wyniosła w Bytomiu aż 43,95 proc.

Wzrost frekwencji zanotowano w całej Polsce. W stosunku do poprzednich wyborów do urn poszło o 3,9 proc. więcej uprawnionych do głosowania. Finalnie frekwencja wyniosła w całym kraju 51,3 proc i jest to najlepszy wynik w historii wyborów samorządowych w Polsce.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marek Kalita, aktor filmowy i teatralny

Znani ludzie z Bytomia, o których nie wiedziałeś

Byt sala sejmu slaskiego

Zielone Śląskie - Sejmik jednogłośnie za nową...

Byt spotkanie z andrzejem duda

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Bytom

Byt kandydaci lewicy z bytomia w okregu 29

Lewica też stawia na Bytomian w wyborach do Sejmu

Byt protest pracownikow sadu

W sądzie źle zarabiają i dlatego protestują

Byt debata dz

"Debata" z kandydatami na prezydenta Bytomia. Z...

Byt bartyla dederko latacz

Sondaż wyborczy: Bartyla przegra w 2. turze