Drugie życie kopalni Rozbark. Powstanie tam centrum wspinaczkowe

11,5 mln złotych zostanie zainwestowane w nieruchomości pozostałe po kopalni Rozbark. Obiekt zmieni swoje przeznaczenie i zamieni się w Centrum Usług Sportów Wspinaczkowych oraz Usług Społecznych.

Byt projekt rozbark

Pomysłodawcą projektu jest klub Skarpa Bytom, który posiada ściankę wspinaczkową w hali na Szombierkach. Na realizację inwestycji z Unii Europejskiej udało się pozyskać prawie 8 mln złotych. Całość ma kosztować ponad 11,5 mln złotych.

Projekt ma na celu wykorzystanie budynków i komina po kopalni Rozbark do stworzenia Centrum Usług Sportów Wspinaczkowych oraz Usług Społecznych. Plany są ambitne, bo w środku ma powstać zaplecze treningowe, które będzie wykorzystywane przez reprezentację Polski. Powstaną nie tylko ścianki wspinaczkowe, ale także miejsca noclegowe.

Na terenie dawnej maszynowni Szybu Bończyk będzie miejsce do trenowania sportów siłowych. Najciekawiej zostanie wykorzystany komin, który najpierw zostanie skrócony do poziomu tarasu konserwatorskiego, bo jest w złym stanie technicznym. Potem w jego wnętrzu zostanie stworzona jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce ścianka wspinaczkowa. Z kolei teren wokół budynków zostanie przebudowany, powstaną alejki, drogi i parkingi.

Najbliższe miesiące zostaną poświęcone na opracowanie dokumentacji technicznej. Kopalnia zamieni się w plac budowy na wiosnę. Centrum wspinaczkowe ma zostać oddane do użytku do końca 2020 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego