SONDA: Kto wygra II turę wyborów w Bytomiu?

Przeprowadziliśmy sondę internetową wśród naszych fanów na Facebooku. Zapytaliśmy ich o to, który z kandydatów na prezydenta - Damian Bartyla, czy Mariusz Wołosz - wygra drugą turę wyborów. Dziś przedstawiamy wyniki głosowania.

Byt bartyla vs wolosz sonda

Sonda trwała przez ponad tydzień, od 25 października do dziś. Wzięło w niej udział 3 083 użytkowników Facebooka, a więc dużo, dużo więcej, niż we wszystkich sondażach wyborczych przeprowadzonych w ostatnim czasie w Bytomiu.

Od samego początku w sondzie prowadził Mariusz Wołosz, ale jego przewaga nie była duża. Ostatecznie zagłosowało na niego 1 786 naszych fanów (57,93 proc.), podczas gdy na prezydenta Damiana Bartylę oddało głos 1 297 osób (42,07 proc.). Obu kandydatów dzieli zaledwie 15,86 procent głosów.

Jeśli 4 listopada głosy bytomian się podobnie rozłożą, to Mariusz Wołosz zostanie nowym prezydentem Bytomia. Jednak różnica w poparciu obu kandydatów jest stosunkowo nieduża. Ostateczna decyzja jest często podejmowana przez nich dopiero nad kartą do głosowania, dlatego wyniki naszej sondy mogą różnić się od tego, jak wybiorą mieszkańcy w najbliższą niedzielę.

Teoretycznie Wołosz ma największe szanse na wygraną. W pierwszej turze uzyskał najlepszy wynik, a przed drugą turą otrzymał poparcie niezależnego Marka Michałowskiego oraz Jana Kazimierza Czubaka reprezentującego bytomską lewicę. Z kolei Damian Bartyla może liczyć wyłącznie na własny elektorat. W swoim oświadczeniu zdecydowanie odrzucił możliwość współpracy z Andrzejem Pankiem, natomiast Mariusz Janas na debacie przed pierwszą turą wyraźnie podkreślił, że obecny prezydent nie ma co liczyć na uzyskanie poparcia jego partii. Co więcej, jeszcze przed I turą swoje poparcie dla prezydenta wycofał Paweł Kukiz. - Od pewnego czasu zaczęły docierać do mnie informacje, które zmieniły moje postrzeganie pana Bartyli a dokooptowanie przez niego do swojego komitetu Kornela Morawieckiego jest sprzeczne z moim pojęciem honoru - napisał na FB lider Kukiz’15.

W praktyce polityka jest nieprzewidywalna. Wszelkie sondaże i analizy mogą okazać się bezwartościowe, bo nigdy nie można mieć pewności jak postąpią obywatele przy urnach. Przewaga Mariusza Wołosza nad Damianem Bartylą jest niewielka i to, kto będzie rządzić Bytomiem przez następne 5 lat rozstrzygnie się dopiero w lokalach wyborczych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon