Muzyczna przeniosła się do Szombierek

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna przeniosła się do Szombierek. W przeprowadzce pomagało wojsko i strażacy. Zabytkowy gmach przy ul. Moniuszki czeka teraz gruntowny remont.

Byt szkola muzyczna

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje zakrojony na szeroką skalę projekt modernizacji energetycznej placówek szkolnictwa artystycznego. Przedsięwzięcie obejmuje ponad setkę szkół rozsianych na terenie całego kraju. Stare, zaniedbane budynki mają nie tylko odzyskać blask, ale przede wszystkim mają stać się tańsze w utrzymaniu. Czeka je m.in. docieplenie elementów konstrukcyjnych, wymiana okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych, oświetlenia itd. Wartość projektu oszacowano na pół miliarda złotych, z czego 409 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych.

Prace obejmą również Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Bytomiu, która od kilku lat jest prowadzona przez MKiDN. Placówka już od dawna szykowała się do tej inwestycji, lecz przetarg na przebudowę i termomodernizację jej budynków znacznie się opóźnił. Wykonawcę udało się wyłonić wraz z końcem sierpnia, a roboty budowlane właśnie się rozpoczynają.

Z tego powodu konieczna była szybka przeprowadzka do innego budynku. Dyrekcja placówki rozważała różne lokalizacje i ostatecznie padło na budynek po Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji przy ul. Frycza Modrzewskiego w Szombierkach. Na przeniesienie sprzętów było mało czasu, ale do pomocy zaangażowali się pracownicy i nauczyciele szkoły, uczniowie i ich rodzice, a nawet żołnierze z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnikach. W poniedziałek i wtorek dzieci miały wolne od nauki, jednak już w środę, 7 listopada, odbyły się zajęcia w nowym miejscu.

Remont szkoły ma potrwać do końca czerwca przyszłego roku. Prace mają objąć docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi, budowę wentylacji mechanicznej, wymianę instalacji elektrycznych wraz z oprawami oświetleniowymi na energooszczędne LED i instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie systemu zarządzania budynkiem (BMS) oraz instalację paneli fotowoltaicznych na dachu. Wykonawcą prac jest firma AGAD z Torunia. Wartość inwestycji wynosi 12,4 mln zł.

Remont szkoły będzie odbywać się pod okiem konserwatora zabytków. Gmach główny jest bowiem wpisany do rejestru zabytków, a cały kompleks znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Bytomska szkoła muzyczna mieści się w najstarszym zachowanym budynku szkolnym w Bytomiu. Wzniesiono go w 1870 roku w stylu neogotyckim na potrzeby Katolickiego Męskiego Gimnazjum Klasycznego według projektu bytomskiego architekta Paula Jackischa. To jeden z najpiękniejszych obiektów w Bytomiu i najcenniejszych zabytków tego miasta.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!