Strażacy czekali na tę inwestycję od lat. Trwa budowa nowej strażnicy

W 2020 roku bytomscy strażacy w końcu będą mieć nowy dom i opuszczą ponad stuletni obiekt przy ulicy Strażackiej. Budowa nowej strażnicy ruszyła pełną parą.

Byt budowa remizy

Przejeżdżając ulicą Olimpijską oraz Łużycką można dostrzec ogromne żurawie na terenie, który należał do KWK Centrum. To tam rozpoczęła się budowa nowej strażnicy, na którą bytomscy strażacy czekali od wielu lat. Obecna siedziba przy ulicy Strażackiej ma ponad 100 lat i nie jest przystosowana do obecnych standardów.

Nowa strażnica powstaje przy Łużyckiej. Przez kilka lat starano się przejąć teren od kopalni, co ostatecznie się udało. Następnie pozyskano środki w ramach "Programu modernizacji służb mundurowych 2017-2020". Problemów jednak nie brakowało, bo dopiero trzeci przetarg wyłonił wykonawcę prac. Trzeba jednak było pozyskać dodatkowe fundusze, a także wykreślić z projektu kilka elementów (boisko sportowe, chodnik obok boiska, czy pole ogniw fotowoltaicznych).

Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud S.A., które wybudowało dwie strażnice w Katowicach. Cała wartość inwestycji to 24,6 mln złotych. We wtorek 13 listopada symbolicznie wmurowano kamień węgielny, a także podpisano akt erekcyjny.

Na terenie 2,5 hektarów powstanie kompleks zabudowań, składający się z trzech segmentów. Segment A to trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej ze zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi i pomieszczeniem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.

Segment B będzie dwukondygnacyjnym budynkiem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ochrony dróg oddechowych, magazynami itp. Z kolei segment C, będący jednokondygnacyjnym budynkiem, zostanie przeznaczony na pomieszczenia techniczne. Prace mają się zakończyć jesienią 2020 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego