Oni będą zastępcami Wołosza? Znamy potencjalnych wiceprezydentów

Dziś rano podczas wywiadu z Michałem Biedą w Radiu Piekary padły nazwiska osób, które mają zająć kluczowe stanowiska w zarządzie miasta oraz prezydium Rady Miejskiej. Zobaczcie kto będzie rządzić Bytomiem razem z Mariuszem Wołoszem.

Byt sesja glosowanie

Zaprzysiężenie radnych i prezydenta odbędzie się dopiero o godzinie 14:00, a tymczasem już wiadomo kto będzie współtworzyć gabinet Mariusza Wołosza. Wyjawiono to w trakcie porannej rozmowy redaktora Marcina Zasady z Michałem Biedą w Radiu Piekary.

djembed

Pierwszym zastępcą prezydenta ma zostać właśnie Michał Bieda, radny z 12-letnim stażem, będący dotąd jednym z liderów opozycji, który najcelniej punktował błędy Damiana Bartyli. Drugim zastępcą ma być wskazany przez Prawo i Sprawiedliwość Waldemar Gawron, służbowo pełniący funkcję kierownika ds. prewencji Straży Miejskiej w Bytomiu, a prywatnie wspierający Macieja Bartkowa przy realizacji projektu "Tajemniczy Bytom". Nieoficjalnie mówi się, że wiceprezydent z ramienia PiS ma przede wszystkim zajmować się walką z procederem nielegalnego składowania odpadów w Bytomiu. Z kolei stanowisko trzeciego zastępcy ma zająć Adam Fras, były zawodnik, trener i prezes hokejowej Polonii, szef wyszkolenia Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach.

Najprawdopodobniej na fotelu przewodniczącego Rady Miejskiej nie będzie żadnej zmiany. Tę rolę ma dalej pełnić Mariusz Janas z PiS, który w tych wyborach omal nie wykluczył Damiana Bartyli z drugiej tury, zdobywając niewiele mniej głosów od ostatniego prezydenta Bytomia. Jego zastępcami mają być: były poseł Jacek Brzezinka oraz Grzegorz Nowak, były szef śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Taka konfiguracja w zarządzie miasta i prezydium rady wskazuje, że Mariuszowi Wołoszowi udało się zbudować niezbędną do rządzenia większość w Radzie Miejskiej. Prezydent będzie mógł liczyć na dwa największe kluby; liczącą 9 mandatów Koalicję Obywatelską oraz PiS dysponujące 7 mandatami. 16 szabel zapewni Wołoszowi spokój i da możliwość podjęcia trudnych decyzji.

W oczy rzuca się zupełny brak kobiet na kluczowych stanowiskach. Pierwszy raz od wielu lat nie będzie żadnej przedstawicielki płci pięknej we władzach Bytomia. Jest to zaskakujące, bowiem Platforma Obywatelska i Nowoczesna wspótworzące Koalicję Obywatelską w polityce krajowej często podnoszą kwestię równouprawnienia, natomiast w wydaniu lokalnym najwidoczniej zapomniały o tych postulatach. Do obsadzenia zostało jeszcze stanowisko sekretarza miasta, więc może KO jeszcze się poprawi w tym względzie...

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia) i Arkadiusz Checiński (prezydent Sosnowca)

„Tak dla Polski!”: samorządowcy budują nową polityczną siłę

Byt mariusz wolosz metropolia

Prezydent Bytomia będzie przewodniczyć...

Byt office 4194326 1280

Miliard złotych trafi do przedsiębiorców z...

Byt mateusz morawiecki i ratownicy gorniczy

Ratownicy górniczy z Bytomia najlepsi w Polsce!...

Byt strajk nauczycieli bytom

Za nami pierwszy tydzień strajku nauczycieli....

Byt obwodowa komisja wyborcza strazacka

W niedzielę II tura. Frekwencja znów zaskoczy?

Byt bpk czarny pasek

Drugi członek zarządu BPK z zarzutami