Stary przewodniczący, nowy prezydent [ZDJĘCIA]

Miejskie insygnia spoczęły dziś na ramionach dotychczasowego przewodniczącego Rady Miejskiej oraz świeżo upieczonego prezydenta Bytomia. Radni wybrali też wiceprzewodniczących oraz powołali Komisję Finansów, Rozwoju i Promocji Miasta.

Sala Sesyjna w Urzędzie Miejskim zwykle jest zbyt duża, jak na obecne potrzeby bytomskiej rady. Dziś jednak było zupełnie inaczej. Takich tłumów dawno w tym miejscu nie widziano. Publiczność wypełniła wnętrze do tego stopnia, że niektórzy nie zdołali dostać się do środka. Na zaprzysiężenie radnych i prezydenta przyszli m.in. honorowi obywatele Bytomia (Jerzy Pieniążek, Anita Olejek, Piotr Obrączka, ks. Hubert Kowol), parlamentarzyści (poseł Paweł Kobyliński, senator Andrzej Misiołek) oraz byli prezydenci (Krzysztof Wójcik, Marek Kińczyk, Piotr Koj). Wśród zgromadzonych można było wypatrzyć wielu społeczników, przedsiębiorców i dawnych radnych.

- Drodzy bytomianie, tej jesieni potwierdziliście, że mamy wspólne marzenie. Marzenie o czystym, przyjaznym i rozwijającym się Bytomiu. Dziękuję, że mi zaufaliście i postawiliście przede mną to ambitne zadanie. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii tego wyjątkowego miasta. To czas, którego nie możemy zaprzepaścić. Dzisiaj bardziej, niż kiedykolwiek potrzeba nam porozumienia i wytężonej, wspólnej pracy dla dobra Bytomia. Przed nami likwidacja nielegalnych wysypisk, wyrzucenie mafii śmieciowej z Bytomia, przywrócenia bezpieczeństwa w mieście. Najwyższa pora zwrócić Bytom mieszkańcom, zatroszczyć się o jakość życia obecnych i przyszłych bytomian, zadbać o zrównoważony rozwój miasta, uczynić Bytom atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem dla przedsiębiorców, pracodawców i inwestorów. Nadszedł czas otwartej prezydentury. Chciałbym aby nadchodzące lata były oparte na dialogu. Będę się z wami spotykał, rozmawiał i zapraszał was do włączenia się w proces odbudowy naszego miasta. Bądźmy odpowiedzialni, każdy za swój kawałek Bytomia, a razem, krok po kroku, przywrócimy miastu dawną świetność. Wspólnie udowodnijmy, że Bytom to nie hasiok! - powiedział Mariusz Wołosz w trakcie swojego wystąpienia tuż po ślubowaniu.

Po zaprzysiężeniu rady i nowego prezydenta przystąpiono do wyboru przewodniczącego. Zgodnie z przewidywaniami ponownie został nim radny Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Janas. Za jego kandydaturą głosowało dwudziestu radnych spośród 24 obecnych na sali. Następnie wybrano dwóch wiceprzewodniczących. I w tym przypadku nie było zaskoczenia. Zostali nimi Jacek Brzezinka i Grzegorz Nowak z Koalicji Obywatelskiej, a także Krzysztof Gajowiak z Bytomskiej Inicjatywy Społecznej.

Podczas pierwszej sesji w tej kadencji zdecydowano się także powołać pierwszą ze stałych komisji Rady Miejskiej - Komisję Finansów, Rozwoju i Promocji Miasta. Przedmiotami jej działalności będą sprawy budżetu i gospodarki finansów miasta, ładu przestrzennego, nadzoru budowlanego i gospodarki nieruchomościami, geodezji, kartografii, katastru, programów gospodarczych, opłat i podatków lokalnych, inwestycji i remontów, spółek i jednostek organizacyjnych miasta, promocji oraz rewitalizacji Bytomia. Członkami komisji zostali: Jacek Brzezinka, Krzysztof Gajowiak, Andrzej Kędzierski, Michał Misiaszek, Michał Napierała, Iwona Pakosz, Joanna Stępień, Andrzej Wężyk i Marek Wilk.

Na koniec posiedzenia utworzono trzy kluby radnych: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, a także Bytomskiej Inicjatywy Społecznej. Tylko te trzy ugrupowania mają wystarczającą liczbę rajców, aby powołać własne kluby. Stowarzyszenie Budujmy Bytom, które wprowadziło do rady dwóch członków oraz Wspólny Bytom, z ramienia którego mandat zdobył tylko Andrzej Wężyk nie będą mieć swoich klubów w bytomskiej radzie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon