Sprawdź, czy masz tętniaka. Jedno badanie może uratować ci życie

Masz bliskich powyżej 65. roku życia? 8 grudnia mogą uchronić się przed bardzo poważnymi konsekwencjami. Wystarczy jednak, że umówią się na bezpłatne badanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

Byt badanie lekarz medycyna

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu to jedna z najprężniej działających tego typu placówek w naszym mieście. Tym razem szpital organizuje bezpłatne badania, które pomogą wykryć tętniaka aorty brzusznej. Warto skorzystać, bo to częsta przyczyna nagłej śmierci.

Darmowe badania będą prowadzone 8 grudnia. Chcąc z nich skorzystać, trzeba najpierw umówić się telefonicznie pod numerem 32 396 42 00 lub 32 396 46 88 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14). W trakcie rozmowy zostanie przeprowadzona krótka ankieta, po której dowiesz się, czy kwalifikujesz się do badania.

- Spodziewamy się, że przebadamy większość mężczyzn, bo tętniaki częściej występują u nich, niemniej panie z grupy podwyższonego ryzyka też mogą się przebadać. Szacujemy, że przebadamy tego dnia ok od 500 do 700 osób - mówi dr Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4 w Bytomiu.

Grupa największego ryzyka to osoby powyżej 65. roku życia, u których występuje otyłość, nadciśnienie tętnicze, uzależnienie od papierosów, podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów, czy choroba niedokrwienna serca.

Badania mogą uratować ci życie, więc jeżeli sam się do nich nie kwalifikujesz, to przekaż informację bliskim. Tętniak aorty jest bardzo niebezpieczny i często prowadzi do nagłej śmierci. Początkowo nie daje objawów, a potem często jest mylony z chorobami kręgosłupa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon