Tajemnicza Góra Grytza

Góra Grytza kryje w sobie tajemnicę. To najwyższe wzniesienie w Miechowicach jest znane ze stojącej na niej kaplicy. Tymczasem pod ziemią kryje się ogromna, betonowa konstrukcja. Do jej wnętrza dostali się eksploratorzy z Katowic.

Byt zbiornik fot bad boys

Szczyt Góry Grytza sięga 317,7 metrów nad poziomem morza. Obok Srebrnej Góry w Suchej Górze to najwyższe wzniesienie w naszym mieście. Jej ozdobą jest wybudowana w 1850 roku kaplica św. Barbary. Ufundował ją Franz Winckler - właściciel pobliskiego pałacu - wraz z parkiem założonym na jej zboczach.

Przed wojną Niemcy zdecydowali się wykorzystać ukształtowanie tego terenu do dostarczenia bieżącej wody do domów w okolicy. Na Górze Grytza w 1925 roku wybudowano przepompownię wody, a w jej zbocze, na wysokości 307 m n.p.m. wbudowano wielki zbiornik o średnicy około 36 m i wysokości 5 m, który był zdolny pomieścić w sobie 6 tys. m3 wody.

Zabudowania dawnej przepompowni zachowały się do dziś, lecz nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji. W jednym miejscu ściana zbiornika jest odsłonięta, przypominając masywny obiekt militarny. Znajduje się w niej zamurowane wejście do wnętrza, przez które eksploratorzy z grupy Bad Boys Katowice przedostali się do środka.

https://www.youtube.com/watch?v=gaKIuwfKBp8

Penetracja tego tajemniczego obiektu została przez nich zarejestrowana na filmie. Po raz pierwszy weszli do wnętrza w październiku, lecz zbiornik okazał się tak duży, że zabrane przez nich latarki nie były w stanie oświetlić takiej przestrzeni. Na miejsce wrócili 5 grudnia, tym razem zabierając ze sobą mocne reflektory. Dzięki nim widzowie ich kanału na YouTube mogli zobaczyć ten fascynujący obiekt hydrotechniczny od środka.

Ciężar stropu oraz znajdującej się na nim ziemi i drzew utrzymują smukłe, 5-metrowe żelbetowe kolumny rozstawione co 4,5 m, które wraz z wielką, przeraźliwie ciemną przestrzenią robią piorunujące wrażenie. To gotowa sceneria do kręcenia horrorów. Zobaczcie sami :)

fot. YouTube / Bad Boys Katowice

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim