Market jak dawna zajezdnia [WIZUALIZACJE]

Ruszyła budowa parku handlowego w sąsiedztwie Lidla przy ul. Witczaka. Nowy obiekt będzie architektonicznie nawiązywać do zabytkowej zajezdni tramwajowej, która stała w tym miejscu do 2013 roku.

Dawniej wzdłuż ulicy Witczaka kursowały tramwaje łączące Bytom z Piekarami Śląskimi. Była to pierwsza linia tramwajowa na Górnym Śląsku, wybudowana w 1894 roku. Przy niej, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Tramwajarzy i Stawową wybudowano zajezdnię i warsztaty. Kompleks pełnił swoją funkcję do 1968 roku, kiedy na Stroszku otwarto nową zajezdnię, a kilka lat później zlikwidowano też linię tramwajową do Piekar. Do 2006 r. przy ul. Witczaka funkcjonowała baza Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Bytom, natomiast po jego upadku prowadziły tu działalność różne firmy transportowe. Pomimo protestów społeczników zabytkowa hala została rozebrana w 2013 r.

Niedługo później część terenu dawnej zajezdni zagospodarowano poprzez budowę sklepu niemieckiej sieci Lidl. Teraz na placu po rozebranej hali rozpoczęła się budowa drugiego obiektu handlowego. Green Hills Investment z Warszawy stawia tu park handlowy o powierzchni zabudowy 1800 m2. Znajdą się w nim sklepy oferujące szeroki asortyment codziennego użytku, w tym m.in. sklep drogeryjny. - Mamy nadzieję że nasza inwestycja stanie się rozpoznawalnym punktem handlowym na mapie Bytomia i umili mieszkańcom codzienne zakupy - stwierdziła Małgorzata Brych-Barwicka, kierownik ds. Projektów Green Hills Investment.

Bryła nowego budynku będzie nawiązywać swoim kształtem do hali dawnej zajezdni. Na elewacji pojawi się jasny tynk i cegła klinkierowa. Przed sklepami będzie znajdować się parking dla samochodów osobowych. Kierowcy będą mogli na niego wjechać zarówno od strony ul. Gwareckiej, jak i od Witczaka. Park handlowy ma zostać oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!