Powstała książka o zbrodni w Miechowicach

"Tragedia miechowicka" autorstwa Tomasza Saneckiego niebawem pojawi się w księgarniach. Czytelnicy będą mogli poznać szczegóły jednego z największych dramatów w historii Bytomia.

Pod koniec stycznia w 1945 roku żołnierze Armii Radzieckiej wkroczyli do Bytomia i toczyli bitwę z niemieckimi jednostkami. W dniach 25-27 stycznia najbardziej gorąco było w Miechowicach. To tam doszło do wielkiej zbrodni, w której zginęło co najmniej 380 cywilów. Jedną z ofiar był ksiądz Jan Frenzel.

Bytomianie od kilku lat mogą poznać przebieg tamtych wydarzeń podczas corocznej rekonstrukcji walk o Miechowice. W 2019 roku znowu będzie taka okazja, ale wcześniej do księgarń trafi książka, opisująca jedną z największych zbrodni w historii Bytomia. "Tragedia miechowicka" została napisana przez Tomasza Saneckiego.

- Oddana w państwa ręce publikacja ma na celu nie tylko przypomnieć o Tragedii Miechowickiej w dniach 25 - 28 stycznia 1945 roku, ale również przybliżyć przebieg walk o Miechowice z uwzględnieniem sowieckich i niemieckich dowódców, którzy brali udział w walkach o Górny Śląsk oraz jednostek walczących o jeden z najważniejszych niemieckich okręgów przemysłowych u schyłku wojny. W książce podjąłem również temat badań i śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów w Miechowicach, a także prezentuję miejsca, w których upamiętniona została Tragedia Miechowicka - czytamy na stronie autora.

Dokładna data premiery jeszcze nie jest znana. Warto jednak na nią czekać, bo to pierwsza książka, która w całości będzie poświęcona tragicznym wydarzeniom w Miechowicach.

Tomasz Sanecki jest pasjonatem historii. W dorobku ma już dwie książki. Debiutował pozycją "Z dziejów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej", a potem napisał "Historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich". Na co dzień pracuje w biurze prasowym Urzędu Miejskiego. W wolnych chwilach prowadzi stronę www.mojhistorycznyblog.pl.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Północne śródmieście Bytomia 1

Koniec żartów z Bytomia! Każde śląskie powinno tak wyglądać

Kosciol mariacki w bytomiu

Na bytomskim Rynku znów rozbrzmiewa hejnał

Zameczek myśliwsko randkowy w Bytomiu Miechowicach

W miechowickim lesie Wincklerom marzył się pałacyk na randki

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy

Byt odbudowa palacu 07

Weszliśmy do wnętrza pałacu [ZDJĘCIA]

Byt stadt polizeiamt beuthen os

Retro plotka czwarta: Gabriele Magnis

Byt ruiny palacu miechowice10

Pałac w Miechowicach lada moment runie! [ZDJĘCIA]