Zagadkowy Bytom w kalendarzu

Bytom na zdjęciach Ewy Zielińskiej często jest mglisty i tajemniczy. Ta melancholijna aura sprawia, że nasze miasto intryguje jeszcze bardziej. Z dwunastu zdjęć Zielińskiej powstał wyjątkowy kalendarz na przyszły rok.

Byt kalendarz bytom

Ewa Zielińska od lat fotografuje najróżniejsze zakamarki Bytomia. Zwykle jednak nie łapie w kadr najbardziej znanych miejsc, lecz wchodzi tam, gdzie inni się nie zapuszczają i odkrywa miasto od zupełnie innej strony. Podczas wrześniowej wystawy goście Galerii Na Poziomie w Agorze byli zaskoczeni zdjęciami Zielińskiej, ponieważ nie spodziewali się, że w ich mieście można zobaczyć takie obrazy.

Teraz fotografie Ewy Zielińskiej złożyły się na 12-stronicowy kalendarz na 2019 rok. Każde zdjęcie ilustruje kolejny miesiąc. Zobaczymy tam zatopione we mgle Żabie Doły, hałdę wyglądającą zupełnie jak wysokogórskie szczyty, odchodzącą w zapomnienie Kopalnię Centrum, czy zasypywaną śniegiem Miechowicką Ostoję Leśną.

Kalendarz Zielińskiej jest wyjątkowy pod tym względem, że nie pokazuje przypudrowanego i podkolorowanego Bytomia tylko przedstawia go takim, jakim jest; stary, przykurzony, ale jednocześnie piękny i interesujący ze względu na swoją skomplikowaną, wielowiekową historię.

Autorka kalendarza jest laureatką wielu konkursów fotograficznych i graficznych. Zdobyła m.in. pierwsze miejsce w kategorii Tajemnica w konkursie Obiektywnie Śląskie. Została dwukrotnie wyróżniona w Szkole Mistrzów Fotografii „Gazety Wyborczej”. Od 2015 roku związana z bytomskim stowarzyszeniem Piękna Strona Miasta. Współtworzy grupę Landszaft, wraz z którą zrealizowała projekt „Fachmani z Bytomia” dokumentujący działalność bytomskich zakładów rzemieślniczych.

Kalendarz powstał również dzięki zaangażowaniu Bytomski.pl. W ten sposób chcemy pokreślić, że już niemal 13 lat działamy w Bytomiu, każdego dnia dostarczając mieszkańcom ważnych informacji.

Kalendarz Ewy Zielińskiej można go nabyć w cenie 16 złotych w sklepie Lokalny Patriota przy ul. Józefczaka 37 (pl. Klasztorny) oraz Księgarni przy pl. Kościuszki 10. Radzimy się śpieszyć, gdyż został wydany w limitowanym nakładzie kilkudziesięciu egzemplarzy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT