Cyrk w Bytomiu tylko bez zwierząt. Rada miejska chce zmian

Objazdowe przedstawienia cyrkowe będą mogły odbywać się tylko bez udziału zwierząt. Rada Miejska chce, aby widowiska organizowane w naszym mieście opierały się wyłącznie na talentach ludzi.

Byt cyrk

Za wystąpieniem do prezydenta Bytomia z apelem w tej sprawie głosowała większość rajców. Od głosu wstrzymali się tylko członkowie Bytomskiej Inicjatywy Społecznej oraz Wspólnego Bytomia. Uchwała jest pokłosiem wcześniejszej interpelacji złożonej przez Joannę Stępień na prośbę bytomian.

- Jako, że mieszkańcom nieobojętny jest los zwierząt, które są przetrzymywane w fatalnych i trudnych warunkach, żyją w nieustającym stresie, strachu i tęsknocie za swoimi rodzinami, a niehumanitarne ich traktowanie uważamy za bezcelowe i pozbawione szacunku dla tych istot - uzasadniała radna Stępień.

Prezydent Mariusz Wołosz zadeklarował, że niezwłocznie po uprawomocnieniu się uchwały Rady Miejskiej wyda zarządzenie, w którym zobowiąże naczelników wydziałów Urzędu Miejskiego oraz kierownictwo miejskich jednostek organizacyjnych, dysponujących nieruchomościami stanowiącymi własność miasta do nieudostępniania ich na cele związane z organizowaniem i przeprowadzaniem objazdowych przedstawień cyrkowych zawierających w repertuarze udział zwierząt. Ponadto zostanie wprowadzony zakaz dystrybucji biletów na takie wydarzenia w ratuszu oraz miejskich jednostkach. Nie będzie można również promować cyrków ze zwierzętami z wykorzystaniem majątku miasta Bytomia.

- Chciałbym wyrazić radość, że taki projekt znalazł się w porządku, że nowe władze miasta mam nadzieję wprowadzą to dość szybko. Chciałbym też podziękować wnioskodawczyniom tego pomysłu, albowiem zakaz tego barbarzyństwa, które dzieje się w cyrkach ze zwierzętami jest czymś co łączy, a nie dzieli, bo z jednej strony mamy lewicowy Front Wyzwolenia Zwierząt, a z drugiej strony mocno prawicowe organizacje, jak np. Green Line Poland, która także popiera taki zakaz - powiedział na sesji radny Maciej Bartków.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kroszonki 2023

Rozpoczęła się wystawa "Górnośląskie kroszonki"

Dni Bytomia 2022

Kto powinien zagrać na Dniach Bytomia?

Plenerowe bckino na rynku

Wystartowało kino letnie. Pokazy też w dzielnicach

Kobiecy Bytom

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na różnorodne wydarzenia

Henryk Mercik

„Są zabytki, na których nie wolno oszczędzać”

Byt DSC 0033

Dwie główne nagrody za wydarzenie muzealne dla...

Byt mural strzelcow bytomskich

Na bytomskim bloku powstał patriotyczny mural