Bytom zaprotestuje przeciwko nienawiści i przemocy

Byt pawel adamowicz

Prezydent Bytomia nawołuje do udziału w wydarzeniu, które ma na celu uczczenie pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza i potępienie nienawiści, jaka panuje w publicznej debacie.

Wczoraj, gdy Gdańsk wypuszczał tradycyjne "Światełko do nieba" podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doszło do zuchwałej zbrodni. 27-letni mieszkaniec Gdańska, Stefan W. wtargnął na scenę i kilkakrotnie dźgnął nożem prezydenta miasta. W wyniku ataku Paweł Adamowicz doznał uszkodzenia serca, przepony i części brzusznej aorty. Polityk był reanimowany jeszcze na estradzie, a po przewiezieniu go do szpitala udało się przywrócić akcję serca. Tam przeprowadzono bardzo trudną, 5-godzinną operację, lecz dzisiejszego popołudnia mężczyzna zmarł.

- Dla nas wszystkich było to wydarzenie bez precedensu - szokujące, przerażające, pozostawiające w nas trwogę i lęk przed tym, dokąd to wszystko zmierza - napisał na Facebooku Mariusz Wołosz.

Prezydent Bytomia chce, by mieszkańcy spotkali się we wtorek o 20:00 przed Urzędem Miejskim, kiedy w niedzielę zostało puszczone "Światełko do nieba" i milczeniem, ciszą, byciem razem zaprotestować wspólnie przeciwko nienawiści i przemocy, oddając jednocześnie cześć Pawłowi Adamowiczowi. Więcej informacji o proteście można znaleźć na Facebooku.

- Minuta ciszy będzie ważnym sposobem uczczenia jego pamięci, a jednocześnie potępienia tego, co się wydarzyło. Bytomianie, bądźmy razem! Niech dobro Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa dalej! Możemy się różnić, możemy się spierać, ale nie możemy się nienawidzić! Dobro i wspólnota muszą zwyciężyć! - napisał prezydent.

Dziś przez cały kraj przetoczyły się masowe Marsze Przeciwko Nienawiści, w których wzięły udział tysiące Polaków. Najwięcej manifestantów było w Gdańsku, gdzie tłumy wypełniły Długi Targ. Wśród protestujących byli m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były prezydent Polski Lech Wałęsa.

fot. Facebook - Paweł Adamowicz

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Bartyla

Radni wygasili mandat Damiana Bartyli. ""

Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia) i Arkadiusz Checiński (prezydent Sosnowca)

„Tak dla Polski!”: samorządowcy budują nową polityczną siłę

Byt jakub chelstowski

Nie mylić z wojewodą! Kim jest marszałek...

Byt sesja maseczki

Marcowa sesja Rady Miejskiej [LIVE]

Byt sesja rady miejskiej wrzesien 2019

Wrześniowa sesja Rady Miejskiej w Bytomiu [LIVE]

Byt 4 lo bytom opera

Trwa strajk nauczycieli. Bezpłatne zajęcia dla...

Byt bartyla vs wolosz sonda

SONDA: Kto wygra II turę wyborów w Bytomiu?