Pojedziemy w tym roku autostradą do Częstochowy?

Obecnie autostradą A1 możemy dojechać najdalej do Pyrzowic. Trwa jednak budowa kolejnych odcinków łączących naszą metropolię z Częstochową. Zgodnie z umowami prace powinny zakończyć się w tym roku.

Byt autostrada bursztynowa bytom

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetargi na przedłużenie Autostrady Bursztynowej do Częstochowy w 2015 roku. Trasę podzielono na cztery odcinki, z których najkrótszy ma 4,7 km, a najdłuższy 20,3 km, natomiast realizacją poszczególnych fragmentów zajmują się inni wykonawcy. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi ponad 2 miliardy złotych.

Zgodnie z podpisanymi umowami wszystkie odcinki powinny być gotowe w 2019 roku. Niestety tylko w teorii, ponieważ w praktyce budowa fragmentu realizowanego przez konsorcjum włoskich spółek Salini Polska, Salin Impregilo i Todini Costruzioni Generali się przeciąga. Na przełomie roku zaawansowanie robót wynosiło tam 48,84 proc. Uzgodnienia GDDKiA z wykonawcą przewidują zintensyfikowanie prac, by w połowie 2019 r. uzyskać przejezdność odcinka, co pozwoliłoby na wpuszczenie na niego ruchu.

Fragment A1 budowany przez Włochów ma kluczowe znaczenie. Co prawda bez niego kierowcy dojadą do Częstochowy, ale i tak będą zmuszeni do przejazdu przez miasto, aby dalej kontynuować podróż na północ. Dopiero po jego ukończeniu autostrada połączy się z Gierkówką (DK1), co pozwoli na ominięcie zakorkowanej Częstochowy.

Pewne jest, że do grudnia 2019 r. ukończona zostanie trasa od Pyrzowic do węzła Zawodzie. W międzyczasie być może uda się zapewnić przejezdność autostrady do Drogi Krajowej nr 1, ale najprawdopodobniej wykonawca będzie kontynuować prace jeszcze w przyszłym roku. Powinno mu się spieszyć, gdyż GDDKiA będzie naliczać mu kary umowne za opóźnienia.

W 2016 r. ruszyły przetargi na budowę następnych fragmentów Autostrady Bursztynowej w stronę północy. Do tej pory podpisano umowy z wykonawcami wszystkich odcinków za wyjątkiem jednego. Po ich ukończeniu będziemy mogli wreszcie przejechać autostradą od granicy z Czechami aż do Trójmiasta.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego