Ranking szkół: ZSAEiO i I LO najlepsze

Magazyn "Perspektywy" przedstawił tegoroczny ranking szkół ponadpodstawowych. Najwyższą punktację w Bytomiu uzyskały Technikum nr 5 przy ul. Webera i I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Strzelców Bytomskich. Obie szkoły znalazły się w pierwszej trzydziestce województwa.

Byt zsaeio bytom

Co roku pismo "Perspektywy" tworzy ranking liceów i techników. W tej edycji sklasyfikowano 1500 szkół z całej Polski (1000 liceów i 500 techników). Jest to najważniejsze zestawienie tego typu w Polsce. Głównym kryterium branym pod uwagę przy jego tworzeniu są wyniki maturalne, lecz wpływ na wysokość na liście mają również sukcesy w olimpiadach, a w przypadku techników również wyniki egzaminów zawodowych. Ranking jest tworzony od 1999 roku.

W skład Kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 weszli przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych: przewodniczący komitetów głównych olimpiad, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Pod uwagę brano wyłącznie szkoły, w których w zeszłym roku zdawało maturę przynajmniej 12 uczniów, a średnie wyniki obowiązkowych egzaminów z języka polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

Spośród bytomskich szkół w rankingu "Perspektyw" znalazło się siedem placówek: I LO im. Jana Smolenia, IV LO im. Bolesława Chrobrego, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, Technikum nr 5 w ZSAEIO, Technikum nr 6 w ZSTiO, Technikum nr 3 w ZSM-Ee oraz Technikum nr 2 w PSB. Niestety żadna z nich nie uzyskała złotego znaku jakości, który przysługuje 200 najlepszym liceom i 100 najlepszym technikom w kraju. Za to do Bytomia trafiły cztery srebrne i dwa brązowe znaki.

W kategorii liceów numerem 1 jest niezmiennie I LO, które w tym roku zajęło 29. miejsce w województwie i 254. w kraju. Wśród szkół technicznych na pierwsze miejsce w Bytomiu wskoczyło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących, które sklasyfikowano na 23. miejscu w województwie i 133. w Polsce. Placówka z ul. Webera dokonała ogromnego skoku w rankingu. W poprzedniej edycji zajmowała 273. lokatę, a dwa lata wcześniej znajdowała się poza gronem 300 najlepszych techników w Polsce.

Na podium w rankingu wojewódzkim stanęły: V LO w Bielsku-Białej, III LO w Katowicach, LO KTK w Bielsku-Białej, a także Technikum nr 1 w ZST-I w Gliwicach, Technikum nr 4 w ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Technikum nr 17 w ŚTZN w Katowicach. Niestety żadna ze śląskich szkół nie znalazły się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego rankingu.

Z pełnymi wynikami rankingu "Perspektyw" można zapoznać się na stronach licea.perspektywy.pl oraz technika.perspektywy.pl.

Ranking liceów w Bytomiu:

  1. I LO im. J. Smolenia - 29. w województwie, 254. w kraju
  2. IV LO im. B. Chrobrego - 47. w województwie, 429. w kraju
  3. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. - 78. w województwie, 660. w kraju

Ranking techników w Bytomiu:

  1. Technikum nr 5 w ZSAEiO - 23. w województwie, 133. w kraju
  2. Technikum nr 6 w ZSTiO - 28. w województwie, 163. w kraju
  3. Technikum nr 3 w ZSM-E - 55. w województwie, 317. w kraju
  4. Technikum nr 2 w PSB - 95. w województwie, 500+ w kraju

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT