To koniec profesjonalnego hokeja w Bytomiu

Polonia Bytom wycofała się z rozgrywek PHL. Hokeistów nie zobaczymy w akcji przez dłuższy czas. Wrócą dopiero po wybudowaniu nowego lodowiska.

Byt 49937909 2324820157528320 7216762740637958144 o

Stało się to, co musiało się stać. Hokeiści Polonii Bytom nie przystąpią do play-out, czyli walki o utrzymanie w PHL. Decyzja już zapadła i nic jej nie zmieni. To oznacza, że niebiesko-czerwoni automatycznie zostaną zdegradowani do I ligi. W niej jednak nie zagrają i to prawdopodobnie przez dwa lata.

Klub wpadł w długi, a wszelkie zobowiązania wynoszą ponad dwa miliony złotych. Zawodnicy w tym sezonie nie otrzymywali wypłat. Z czasem wielu z nich zaczęło szukać szczęścia w innych klubach. Zostali nieliczni i to w większości wychowankowie w wieku juniora.

Decyzja o wycofaniu się z rozgrywek była podyktowana wieloma czynnikami. Główny to brak pieniędzy i zawodników. Długo trwały rozmowy z nowymi władzami miasta na temat wsparcia finansowego, które pozwoli przetrwać do końca sezonu. Prezydent Mariusz Wołosz najpierw zażądał odejścia dotychczasowych władz. Tak się stało, ale nie znalazł się chętny, który przejąłby ster w niebiesko-czerwonym okręcie.

Ostatecznie stanęło na tym, że miasto przekaże 40 tys. zł, ale i tutaj jest haczyk. Klub musiałby przystąpić do konkursu, co z góry było skazane na niepowodzenie. Zadłużenie oraz brak władz nie dawał żadnych szans na pozyskanie środków. W dodatku rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na... 28 lutego, czyli już po sezonie. Pieniądze i tak nie trafiłyby do zawodników, bo wystarczyłoby jedynie na organizację meczów.

Co dalej z hokejem w Bytomiu? Priorytetem jest wybudowanie nowego lodowiska, nad czym pracują władze miasta. Odpadła już opcja z budową hali w Szombierkach. Rozważane są dwie koncepcje. Pozostanie przy ulicy Pułaskiego lub postawienie obiektu przy stadionie piłkarskim Polonii. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Dopiero po oddaniu lodowiska do użytku zostanie reaktywowana seniorska drużyna, czyli prawdopodobnie za dwa lata.

Nadal jednak będą grać drużyny młodzieżowe oraz sekcja kobieca. Jest plan, by zdemontować obecne zadaszenie "Stodoły", które grozi zawaleniem. Następnie tafla zostałaby tymczasowo pokryta balonem. Takie rozwiązanie cały czas jest analizowane.

Niestety, nie wyciągnięto wniosków z przeszłości. W 2001 roku bytomscy hokeiści zdobyli brązowe medale mistrzostw Polski, a kilka miesięcy później klub został rozwiązany z powodu problemów finansowych. Polonia wróciła dwa lata później i dopiero w 2007 roku zdołała awansować do PHL. Tym razem scenariusz nieznacznie się różni. Dwa lata temu kibice także świętowali trzecie miejsce, a teraz muszą przygotować się na dłuższy rozbrat z hokejem.

fot. Facebook/TMH Polonia Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

DSC 1860

Górnik skomplikował swoją sytuację w Superlidze

Nadzieja Bytom 5

Zapomniana dzielnica Bytomia ma Nadzieję. Niezła jest

Szombierki bytom iv liga

Lider potwierdził swoje aspiracje. Szombierki walczyły

D4 N6649 kopia

Polonia Bytom mistrzem sezonu zasadniczego MHL

Szombierki skończyły jesień na 10. miejscu

Szombierki na koniec jesieni wygrały trochę spokoju

Mistrzostwa slaska w akrobatyce artystycznej 28

Mistrzowskie gimnastyczki wystąpiły w Bytomiu

Byt mur szombierki mecz

Rozebrano mur przy Zabrzańskiej. To była...