Grypa szaleje w województwie. Są przypadki śmiertelne

Tylko w pierwszym tygodniu tego miesiąca liczba zachorowań na grypę w województwie śląskim wyniosła niemal 29 tysięcy. Choroba zbiera śmiertelne żniwo, w tym także w Bytomiu.

Byt tabletki termometr

Grypa to ostra choroba wirusowa. Typowymi objawami są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Wirusy grypy namnażają się w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania wynosi średnio dwa dni, a największa zakażalność występuje jeden dzień przed i trzy do pięciu dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Grypa zazwyczaj ma lekki bądź umiarkowany przebieg, ale w najcięższych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach z tygodnia na tydzień notuje coraz więcej zachorowań. W pierwszym tygodniu lutego było aż 28 971 przypadków. Dla porównania, w tym samym okresie 2012 roku liczba zachorowań wyniosła zaledwie 2 491. Sytuacja jest szczególnie poważna w województwie śląskim, gdyż na 23 osoby zmarłe w wyniku grypy od początku sezonu zachorowań, aż 14 to mieszkańcy naszego regionu. Wśród ofiar grypy są też bytomianie.

Eksperci ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami. Spodziewają się, że szczyt zachorowań nadejdzie za około 2 tygodnie. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, gdy dominował wirus grypy typu B, tak w tym 86 proc. przypadków dotyczy wirusa A/H1N1, znanego powszechnie jako Świńska Grypa.

Sanepid zaleca, aby stosować urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały, zadbać o długi sen i aktywność na świeżym powietrzu, a także odpowiednio dopasowywać ubiór do pogody. Warto również skorzystać ze szczepień przeciwko grypie sezonowej, które należy powtarzać corocznie ze względu na mutację wirusa. Szczegółowych informacji na temat szczepień można uzyskać pod numerami telefonów 32 351 23 13 oraz 32 351 23 00 wew. 111.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!