Remonty MDK i Prokuratury się opóźnią

Przetargi na remonty budynków przy ul. Powstańców Warszawskich 12 i Sądowej 1-2 nie zostały rozstrzygnięte. Miasto będzie próbowało ponownie wyłonić wykonawcę prac.

W ciągu ostatnich lat stawki na rynku budowlanym wzrosły o kilkadziesiąt procent. W rezultacie wiele kosztorysów inwestorskich jest niedoszacowana, ponieważ były tworzone przed okresem wzrostów. Co gorsza zamówień na rynku jest tak dużo, że firmy nie muszą się starać o ich pozyskanie i w wielu przypadkach nie udaje się znaleźć wykonawcy.

Dokładnie taką sytuację mamy w Bytomiu. Miasto planowało przeprowadzić remonty budynków użytkowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 oraz Prokuraturę Rejonową, ale oba przetargi zakończyły się niepowodzeniem.

O tym, jak bardzo wzrosły ceny świadczy postępowanie dotyczące siedziby MDK nr 1. Do przetargu zgłoszono tylko jedną ofertę przygotowaną przez konsorcjum firm Konior z Katowic i DES z Krakowa. Gmina Bytom zamierzała przeznaczyć na tę inwestycję niecałe 5 mln zł. Tymczasem jedyna oferta opiewa na kwotę... 12,7 mln zł!

Ze względu na niemal trzykrotnie wyższą cenę Urząd Miejski nie miał innego wyboru, jak unieważnić przetarg. 19 lutego ogłoszono kolejny. Oferenci mogą do niego przystąpić do 8 marca.

W przeciwieństwie do zamówienia na renowację MDK nr 1, do przetargu na termomodernizację budynku Prokuratury Rejonowej nie złożono nawet jednej oferty. Po prostu żadna z firm budowlanych nie uznała, że warto starać się o te prace. W efekcie przetarg został unieważniony.

- Dla zadania pn.: Termomodernizacja budynków zlokalizowanych przy ul. Sadowej 1 i 2 - siedziby Prokuratury Rejonowej w Bytomiu" trwają uzgodnienia z użytkownikiem obiektu - Prokuraturą Okręgową w Katowicach, odnośnie powtórzenia przetargu oraz ewentualnej zmiany jego warunków - poinformował nas Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!