Jak zmienił się Bytom? Zobacz to na ortofotomapie

W sieci jest już nowa wersja ortofotomapy, czyli mapy stworzonej z wielu zdjęć lotniczych Bytomia. Od poprzedniej dzielą ją dwa lata. Dzięki temu można zobaczyć jak w tym czasie zmieniło się nasze miasto.

Byt ortofotomapa 2016 2018

Ortofotomapy wykonuje się zwykle za pomocą zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Układa się je w mozaikę odpowiadającą układowi współrzędnych. W ten sposób powstaje z nich jedna, duża mapa.

W ostatnim czasie w Bytomiu wykonuje się ortofotomapy co dwa lata. Ich zastosowanie jest różne. Można dzięki nim np. zaobserwować zmiany w ukształtowaniu terenu, czy powstanie nowych budynków.

2016
2018

Z bytomskich ortofotomap można skorzystać w Internetowym Serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Najstarsza z nich pochodzi z 1997 roku. Oglądanie tych map to ciekawa podróż w przeszłość. Można na nich zobaczyć m.in. zielony Rynek, ratusz w Miechowicach oraz wciąż istniejące zabudowania kopalń Rozbark i Szombierki.

Od niedawna dostępna jest nowa wersja ortofotomapy z 2018 r. Zdjęcia wykonano pod koniec ubiegłego roku. Ze względu na ich jakość bytomska ortofotomapa jest unikatowa w skali kraju. Tylko kilka miast w Polsce może pochwalić się tak dokładną fotomapą. Jej rozdzielczość terenowa wynosi 3 cm/pixel. Najnowszą wersję ortofotomapy opracowała MGGP Aero z Tarnowa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje