To już 5 lat, od kiedy cechownia zmieniła się w teatr

W postindustrialnym gmachu dawnej cechowni kopalni węgla kamiennego bije dziś taneczne serce miasta. Mieszczący się tam Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ma już pięć lat, a obchody jubileuszu zaplanowano od 15 do 24 marca. W programie przewidziano m.in. spektakle teatru tańca, warsztaty, a także imprezę taneczną, recital oraz wiele innych atrakcji.

Byt cechownia kwk rozbark

Przypomnijmy, że inauguracja działalności Teatru Rozbark miała miejsce 7 marca 2014 roku. Instytucję powołano w miejsce zlikwidowanego Śląskiego Teatru Tańca. Pięć lat temu z lekką dozą niepewności przyglądano się losom instytucji. Dziś wiadomo już, że misja powierzona dyrektorowi Adrianowi Lipińskiemu została wykonana, a teatr radzi sobie coraz lepiej. Przybliża bytomskiej publiczności nie tylko spektakle własnej produkcji, ale i te gościnne. Co więcej, poza działalnością artystyczną, prowadzi także zajęcia edukacyjne i projekty społeczne.

Śniadanie prasowe, podczas którego przybliżono kulisy urodzin, odbyło się 7 marca 2019 roku, czyli dokładnie 5 lat po pierwszym otwarciu bram teatru. - Wybiła godzina jubileuszu. Dokładnie pięć lat temu rozpoczynaliśmy inaugurację pierwszego, niepełnego sezonu artystycznego. Pięć lat minęło nam bardzo szybko. Staraliśmy się stworzyć wyjątkową instytucję i koordynować ją w taki sposób, zarówno w obszarze edukacyjnym, artystycznym, jak i społecznym, aby komponować wydarzenia dostępne dla wielu grup odbiorców - powiedział Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark, otwierając spotkanie.

Jak zaznacza dyrektor, w ciągu pięciu minionych lat, na rozbarskiej scenie prezentowane byłe spektakle rozmaitych choreografów, dzięki czemu publiczność mogła zobaczyć różne odsłony tańca współczesnego. Były to projekty własne, spektakle impresaryjne, a także przedstawienia podsumowujące projekty społeczne. Ważnym aspektem działalności instytucji jest także prowadzenie warsztatów tanecznych z wielu technik i na różnych poziomach zaawansowania.

Przed nami urodziny teatru. Co w planach?

- Świętowanie rozpoczynamy w piątek, 15 marca, o godzinie 19.00. Widzowie zobaczą wtedy spektakl „Rozkosz” w choreografii Jakuba Lewandowskiego – zapowiedziała Karolina Staneczek-Pucher. - To nasza najnowsza produkcja, która miała premierę we wrześniu ubiegłego roku. Spektakl porusza temat emocji drzemiących głęboko w nas. Po przedstawieniu, jak to na urodzinach bywa, zapraszamy na taneczne party do białego rana - dodaje. Wspomniany projekt został zakwalifikowany do selekcji finalnej w konkursie na prezentację w ramach Polskiej Platformy Tańca 2019.

Z kolei w sobotę, 16 marca, zobaczymy „MY | WY” Krakowskiego Teatr Tańca i w choreografii Eryka Makohona. Spektakl powstał, jako efekt badań twórczych choreografa nad polską techniką tańca współczesnego, prowadzonych w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Punktem wyjścia w kreacji spektaklu był temat polaryzacji polskiego społeczeństwa drugiej dekady XXI wieku.

Punkt kulminacyjny teatralnych urodzin będzie miał miejsce w niedzielę, 17 marca. Start o godz. 19.00. Z tej okazji zaplanowano jubileuszową galę, którą uświetni występ Elżbiety Okupskiej - „Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf”. Będzie to nastrojowy recital z największymi przebojami francuskiej pieśniarki w nowych aranżacjach. Warto dodać, że aktorka za rolę Edith Piaf otrzymała Złotą Maskę 2015.

To jednak nie koniec atrakcji związanych z jubileuszem Teatru Rozbark. Na sobotę, 23 marca, zaplanowano warsztaty taneczne, które poprowadzą: Alexey Torgunakov (Rosja) - taniec współczesny z elementami klasyki, Alisa Makarenko (Ukraina) - Mov_improv_ment oraz Stefano Silvino (Włochy) - taniec współczesny. Zajęcia te są płatne. Do 18 marca koszt udziału w każdym z warsztatów wynosi 60 zł, po 19 marca będzie to już 70 zł.

Szykuje się kolejna rozbarska premiera

Zwieńczeniem sobotniego wieczoru będzie premiera spektaklu „Plateau” w choreografii Macieja Kuźmińskiego (a pokaz przedpremierowy zaplanowano na 22 marca). - Spektakl zaskoczy niejednego widza. Zaserwuje też sporą dawkę humoru. To zupełnie nowa formuła, której na naszej scenie jeszcze nie prezentowaliśmy. W „Plateau” połączono elementy teatru fizycznego, teatru tańca i teatru dramatycznego. Wśród wykonawców są młodzi artyści, w większości absolwenci bytomskiego Wydziału Teatru Tańca - wyjaśnia Anna Wróblowska, manager teatru.

- To słodko-gorzki spektakl traktujący o współczesności i o tym, jak jest ona postrzegana przez młodych ludzi - zaznacza Maciej Kuźmiński, reżyser, choreograf oraz twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca. Zapowiada też, że projekt rozprawia się nie tylko z mitami narodowymi, symbolami, ale i wielkimi ideami. Został opary na solidnych podwalinach filozoficznych, bo inspiracją twórców był profetyczny esej filozofa Gillesa Deleuze’a i psychoanalityka Félixa Guattariego „Tysiąc plateau - drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii” z 1980 roku.

- Dla mnie to również bardzo istotna rocznica, ponieważ w tym roku obchodzę pięciolecie pracy artystycznej - podkreślił Kuźmiński. Dodał także, że „Plateau” to odważna produkcja, której nie dałoby się zrealizować bez wsparcia bytomskiego teatru.

Spektakl jest niezwykle eklektyczny. Operuje wieloma środkami artystycznego wyrazu. Łączy rożne gatunki taneczne oraz style muzyczne. Pojawią się w nim także cytaty związane z kulturą hip hopu, kulturą folkową, ale i kulturą wysoką.– Spektakl nawiązuje do kompulsywnego konsumowania dóbr, doświadczeń. Dlaczego mielibyśmy się ograniczać tylko do jednego stylu, skoro współczesny człowiek musi opanować wiele umiejętności, a tancerz – wiele technik tanecznych? Dziś wymaga się od nas omnipotencji – komentuje choreograf i reżyser spektaklu. Urozmaicona będzie także warstwa dźwiękowa. Usłyszymy utwory zarówno Czajowksiego, Chopina, jak i Możdżera, Maryli Rodowicz, a nawet zespołu Weekend.

Nie zapomniano też o najmłodszych

- Kiedy premierowe emocje opadną, zapraszamy na niedzielny (24 marca) poranek dla rodzin. O godzinie 11.00 zaprezentujemy spektakl dla dzieci pt. „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” Śląskiego Teatr Lalki i Aktora „ATENEUM” - dodaje Anna Wróblowska.

Natomiast o godz. 20.00 na rozbarskiej scenie zobaczymy spektakl absolwentów WTT pt. „Para nr 1” w wykonaniu duetu Gorczyca- Malinowski. - Spektakl ten opowiada o konkurowaniu ze sobą, o zawodach w tańcu oraz o tym, jak rywalizacja wpływa na sztukę - wyjaśnia Wróblowska.

Finałowym punktem urodzin będzie wieczór filmowy, podczas którego widzowie zobaczą archiwalne nagrania takich spektakli Teatru Rozbark jak: „This Is Not a Love Song”, w choreografii Ivgi&Greben, „I don't wanna be a horse” w choreografii Anny Piotrowskiej czy „april 31”, w choreografii Heleny Ganjalyan. Wstęp bezpłatny.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon