Powstał film o Żabich Dołach [VIDEO]

Do cyklu popularnych filmów o faunie i florze Bytomia dołączył kolejny. Tym razem twórcy podjęli temat Żabich Dołów - jednego z najcenniejszych terenów przyrodniczych na Górnym Śląsku.

Byt 2019 03 13 08 53 56 Żabie doły You Tube

Żabie Doły to obszar o szczególnym charakterze. Został bowiem zdegradowany w wyniku działalności górniczej. Natura jednak nie dała za wygraną i zaadaptowała się do nowych warunków. Dzika przyroda tak bardzo zadomowiła się w tym miejscu, że dziś można się tu natknąć na ok. 130 gatunków ptaków, w tym 17 rzadkich dla Górnego Śląska. Z tego względu ponad 20 lat temu Żabie Doły zostały objęte ochroną i uzyskały status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

W ubiegłym roku zrealizowano na tym obszarze unijną inwestycję w uporządkowanie ruchu turystycznego i przystosowanie Żabich Dołów do celów edukacyjnych i rekreacyjno-wypoczynkowych. W ramach tych prac m.in. utwardzono niektóre ścieżki, wykonano czatownie do obserwacji ptactwa, ustawiono nowe ławki, wybudowano wyspy do gniazdowania ptaków wodnych i postawiono tablice informacyjne.

https://www.youtube.com/watch?v=GGCmfQUkzkY

Firma Open Group Łukasz Pereszczak na zlecenie Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej stworzyła film poświęcony przyrodzie Żabich Dołów i zmianom, jakie tam zaszły w ostatnim czasie. To kolejna odsłona cyklu, w którym mogliśmy już zobaczyć piękne materiały na temat Miechowickiej Ostoi Leśnej, bytomskich parkach zabytkowych, czy zieleni miejskiej w Bytomiu.

W filmie pokazano piękne ujęcia Żabich Dołów. Duże wrażenie robią kadry wykonane z lotu ptaka, które pozwalają zobaczyć jak wiele zbiorników wodnych znajduje się na tym terenie. Video można oglądać na YouTube, a ponadto w siedzibie MZZiGK można otrzymać go za darmo na specjalnie wydanej płycie.

fot. Open Group / kadr z filmu "Żabie Doły"

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...