Koleją na sprzątanie. Wąskotorówka potrzebuje rąk do pracy

Ogromne ilości śmieci zalegają na trasie bytomskiej wąskotorówki. SGKW postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce, ale potrzebuje pomocy. 23 marca każdy będzie mógł pomóc w sprzątaniu.

Byt 53573903 2009437189106120 3185941735842775040 o

Wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Nie tylko robi się ciepło, ale także natura budzi się do życia. Niestety, są także minusy. Topniejący śnieg odkrywa ogromne ilości śmieci, które przez wiele miesięcy były ukryte pod białym puchem. Nie jest to przyjemny widok.

Niedawno na Facebooku Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pojawił się wpis o śmieceniu. Wolontariusze podczas jednego z pierwszych przejazdów w tym roku natknęli się na ogromne ilości śmieci. Butelki, puszki, worki, a nawet pampersy. Na takie niespodzianki natrafili miłośnicy wąskotorówki. Część udało się pozbierać, ale cała trasa jest tak zaśmiecona, że w ograniczonym składzie jej sprzątanie zajęłoby długie tygodnie.

Stąd pomysł na akcję "Koleją na sprzątanie", w której udział wziąć może każdy. 23 marca w godzinach 10-15. Ochotnicy pomogą w sprzątaniu na odcinku Bytom Wąskotorowy - Dąbrowa Miejska. Swoją obecność można potwierdzić w wydarzeniu na Facebooku, które znajdziecie TUTAJ.

- W sobotę 23 marca o godzinie 10:00 ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy wyjeżdżamy pociągiem do Bytomia i tam zaczynamy sprzątać. Można do nas dołączyć również w samym Bytomiu, na przystanku Bytom Wąskotorowy. Zbierając śmieci, będziemy podążać w kierunku Karbia, a jeżeli czas i siły pozwolą, to nawet dalej. Odcinki trasy gdzie nie ma śmieci, pokonamy pociągiem. Kto wie, może uda się nam dotrzeć do Dąbrowy Miejskiej? - wyjaśnia organizator akcji.

Na koniec uczestnicy będą mogli posilić się przy ognisku, które zostanie rozpalone przy parowozowni. Jest zatem okazja, aby w słusznej sprawie podziałać społecznie. Warto, bo bytomska wąskotorówka to jedna z największych atrakcji i jednocześnie jest wizytówką całego miasta. Zalegające śmieci przy torach nie wystawiają nam najlepszego świadectwa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?