Bytom doczeka się wreszcie roweru miejskiego?

Metropolia integruje systemy rowerów miejskich w miastach na swoim terenie. Czy transport publiczny w Bytomiu zostanie wreszcie uzupełniony o jednoślady? Musimy na to jeszcze poczekać.

Byt rower miejski

Swoje systemy rowerów miejskich posiadało do tej pory 7 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Katowice, Sosnowiec, Tychy, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Siemianowice Śląskie. Choć sąsiadują one ze sobą, to pojazd wypożyczony w jednym z nich, nie mógł zostać pozostawiony na stacji znajdującej w drugim. To ograniczało możliwości poruszania się po metropolii tymi rowerami, co z punktu widzenia zwykłego użytkownika nie miało sensu, bo każde z tych miast korzystało z tego samego operatora.

GZM zawarł porozumienie z firmą Nextbike, która obsługuje wspomniane miasta. Dzięki temu granice zniknęły i będzie można przejechać np. z Chorzowa do Siemianowic, a następnie zostawić tam rower. - Umowa, którą zawarliśmy z firmą Nextbike, pozwoli relokować pojazdy pomiędzy różnymi miastami. Co ważne, gminy nie poniosą w związku z tym dodatkowych wydatków, ponieważ to Metropolia pokryje koszty przemieszczenia każdego roweru między miastami - tłumaczy Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji GZM.

Aby tak się stało miasta muszą wpierw wprowadzić odpowiednie zmiany do regulaminów swoich wypożyczalni. - Mamy nadzieję, że miasta szybko i sprawnie dokonają tego typu zmian, aby zintegrowane systemy rowerów miejskich mogły zostać uruchomione już od 1 kwietnia - mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy. - Przy tej okazji niejako ujednolicony zostanie także czas trwania sezonu rowerowego, który w miastach Metropolii, gdzie zintegrowane zostaną wypożyczalnie rowerów miejskich, będzie trwał tak samo długo - dodaje.

Postanowiliśmy zapytać Urząd Miejski w Bytomiu czy nasze miasto zamierza pójść wzorem sąsiadów i umożliwić mieszkańcom przemieszczanie się na publicznych rowerach. - Gmina Bytom jest obecnie w trakcie rozpatrywania lokalizacji stacji dla systemu rowerów miejskich - odpowiedział nam Tomasz Sanecki z Biura Prasowego UM.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że miasto chce wcześniej wybudować ścieżki rowerowe. To ma nastąpić w ramach budowy centrum przesiadkowego na placu Wolskiego. Projekt oprócz nowego dworca obejmuje również stworzenie sieci dróg rowerowych w całym Bytomiu.

Obecnie inwestycja jest w trakcie przeprojektowywania, dlatego minie jeszcze trochę czasu, zanim uda się znaleźć wykonawcę i rozpocząć prace budowlane. To z kolei oznacza, że w tym sezonie raczej nie powinniśmy się spodziewać uruchomienia systemu roweru miejskiego w Bytomiu...

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?