4 miesiące nowej władzy. Zmiana na lepsze, czy gorsze?

Prezydent Mariusz Wołosz podsumował cztery miesiące swojej pracy w bytomskim ratuszu. Jakie są pierwsze efekty działań ekipy, której przewodzi? Zapytaliśmy o to dwóch bytomskich polityków z przeciwnych stron barykady.

Byt wołosz inauguracja

Na swojej stronie na Facebooku Mariusz Wołosz zamieścił listę spraw, które udało się załatwić przez kilka miesięcy jego rządów. Możecie się z nią zapoznać poniżej:

Dzisiaj mijają cztery miesiące od kiedy rozpocząłem pracę jako prezydent Bytomia. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych podjętych przeze mnie i moich zastępców działań :)
✔️ upubliczniłem wyniki kontroli NIK w BPK, złożyłem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę BPK Sp. z o.o., BARI Sp. z o.o. i Gminy Bytom,
✔️ wszcząłem kontrolę w Bytomskich Mieszkaniach, która ujawniła nieprawidłowości w przyznawaniu lokali komunalnych,
✔️ przeznaczyliśmy pierwsze 1,5 mln zł na remonty lokali komunalnych i przestrzeni wspólnych kamienic,
✔️ przystąpiliśmy do prac związanych z budową nowego lodowiska (przygotowaliśmy projekt uchwały i dokumentację dotyczącą dofinansowania inwestycji z Ministerstwem Sportu i Turystyki)
✔️ rozpocząłem cykl spotkań z mieszkańcami,
✔️ przystąpiliśmy do prac nad uporządkowaniem przestrzeni publicznej (uchwała ustalająca „Zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”)
✔️ powołaliśmy zespół ds. likwidacji barier dla osób niepełnoprawnych,
✔️ opracowaliśmy program walki z dłużnikami czynszowymi,
✔️ rozpoczęliśmy prace nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji,
✔️ opracowaliśmy „Program Ograniczenia Niskiej Emisji w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych na terenie Gminy Bytom”,
✔️ wygasiliśmy decyzje, uchyliliśmy zezwolenia na zbieranie odpadów, cofnęliśmy zezwolenia na składowanie odpadów,
✔️ zmieniliśmy organizację ruchu w miejscach narażonych na nielegalne składowanie odpadów;
✔️ zleciliśmy przeprojektowanie dworca przesiadkowego z układem komunikacyjnym, inwestycji przy ul. Piekarskiej, Zabrzańskiej i Modrzewskiego i zawarcie w projektach ścieżek rowerowych,
✔️ rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi 5 terenami inwestycyjnymi,
✔️ spłaciliśmy zobowiązania wobec KZK GOP,
✔️ działamy na rzecz powrotu wydarzeń kulturalnych do Bytomia.

O opinię na temat powyższego podsumowania poprosiliśmy przedstawicieli dwóch największych klubów w Radzie Miejskiej w Bytomiu:

Maciej Bartków (PiS):

Pierwsze cztery miesiące nowej władzy, to przede wszystkim okres porządkowania zaległości po poprzednikach. Trwające audyty i kontrole już pokazują jak źle zarządzane było nasze miasto przez ostatnie lata. To także rozwiązywanie problemów, które wcześniej wydawały się nie do rozwiązania. Nie wszystko oczywiście budzi moją akceptację, w tym kontekście szczególnie niektóre nominacje kadrowe, ale wiem, iż osoby, które nie poradzą sobie z postawionymi przed nimi zadaniami, po prostu zostaną zmienione. Na pochwałę zasługuje nowa jakość w kontaktach ze społecznikami, którzy są wartością dodaną dla naszego miasta czy zmiany w Zielni Miejskiej.

Robert Rabus (BIS):

Rozumiem, że cztery rządów, to zbyt krótki czas na ogólną ocenę, ale na podstawie niektórych działań lub ich braku, można sądzić o dalszej aktywności. W moim odczuciu, wiele rzeczy jest robionych przez Prezydenta i jego Świtę w sposób pozorny. Nie widzę w tym logiki i spójności. Wydaje się jakby nie mieli planu i działali po omacku, czego przykładem jest przyjecie budżetu po poprzedniej Władzy. Pomimo tych czterech miesięcy rządzenia, można także zaobserwować dużo wpadek, np.: głównym hasłem wyborczym była walka z odpadami i jak na razie, nie ma większego sukcesu na tym polu, bo skoro, jak mówią niektórzy, nielegalnym procederem zajmowały się zorganizowane grupy, które nie zawsze działały zgodnie z prawem, to postawienie znaku ograniczającego ruch nic konkretnego nie zmieni, o czym wspomniał sam Prezydent Wołosz. Następnie widzimy totalny bark umiejętności zarządzania sportem (przykład: upadek hokejowej Polonii, waśnie między bytomskimi klubami, brak konkretnej wizji funkcjonowania sportu). Chaos w działaniu ukazuje się także w zarządzaniu infrastrukturą drogową. Idąc dalej, nowa władza zafundowała podwyżki: np. dla bytomian podatku od nieruchomości, ale i podwyżki pensji/diet dla Prezydenta Wołosza i Radnych. Do tego dochodzi zatrudnianie osób z pobliskich, „bankrutujących” Świętochłowic na kluczowych stanowiskach w Bytomiu. Dodatkowo, wynajdywanie afer i mnożenie wewnętrznych konfliktów; brak umiejętności wzięcia odpowiedzialności za rządzenie Bytomiem oraz ciągłe przypisywanie winy (także za swoje uchybienia) poprzednikom. Nowa władza lubi za to przypisywać sobie zasługi dawnej władzy (np. modernizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach). Lista jest dłuższa, ale ze względu na ograniczone miejsce postanowiłem skupić się na najważniejszych zagadnieniach. Mam nadzieję, że Prezydent i jego Świta pochylą się nad swoimi działaniami i wezmą się do rzeczywistej pracy, a nie tylko pozornej, czego Im, jak i sobie (jako bytomianinowi) życzę.

A jakie jest Wasze zdanie na temat nowego prezydenta? Napiszcie swoje opinie na naszym forum dyskusyjnym!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Waldemar gawron

Waldemar Gawron odchodzi. Wołosz będzie mieć dwóch zastępców

Byt banknoty

Bytom dostał miliony, ale nie każde miasto...

Byt tobi

Grzegorz Tobiszowski apeluje o otwarcie...

Byt wybory1

Nowi posłowie z okręgu bytomsko-gliwickiego

Byt budzet obywatelski rozbark

Po latach wraca Bytomski Budżet Obywatelski

Byt sesja glosowanie

Oni będą zastępcami Wołosza? Znamy...

Byt panorama budowlanka

Bytom wciąż wśród najbiedniejszych miast