Bytomianie sprzątają swoje miasto

Bytom opanowała moda na... sprzątanie. Kolejne grupy mieszkańców podejmują się wyzwania Trashtag i zamieniają zaśmiecone zakątki w oazy czystości. Na taką modę to miasto czekało!

Byt trashtag bytom

Trashtag Challenge przebojem podbił internet. Zasady są proste: trzeba wysprzątać jakieś miejsce, a następnie zrobić sobie zdjęcie z trofeum w postaci worków wypełnionych zebranymi śmieciami. Wyzwanie trafiło w Bytomiu na bardzo podatny grunt. Grupki mieszkańców co chwila chwalą się swoimi sukcesami w tej dziedzinie. Zbierają przy tym nie tylko odpadki, ale uznanie wielu ludzi.

Wiosna ledwo się rozpoczęła, a bytomianie uzbrojeni w worki na śmieci wyruszyli na podboje. 23 marca Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zorganizowało wielkie sprzątanie terenów wzdłuż linii ze Śródmieścia do Suchej Góry. Rękawy zakasało około 60 osób, w tym także prezydenci Mariusz Wołosz i Michał Bieda, radni Paweł Winiarski, Maciej Bartków i Krzysztof Gawenda oraz były prezydent Piotr Koj. Wolontariusze w ciągu jednego dnia zebrali cztery pełne wagony worków, które po przetransportowaniu do lokomotywowni w Karbiu wypełniły kontener o pojemności 20 metrów sześciennych.

Następnego dnia grupka bytomian spontanicznie przeprowadziła własną akcję w miejscu dawnego targowiska przy ul. Korfantego. W trakcie sprzątania natrafiono na przedwojenną kartę z dziennika szkolnego z pięknie wykaligrafowanymi nazwiskami. Kilka dni później społecznicy pozbierali również śmieci z okolic Rynku. W planach mają kolejne akcje w różnych rejonach centrum miasta oraz Szombierek. Zachęcają wszystkich do wspólnego działania. Więcej informacji na ten temat będzie zamieszczanych na Facebooku na stronie Trashtag Bytom.

W międzyczasie jedna z internautek poskarżyła się w sieci na bałagan panujący przy ul. Bławatkowej w Miechowicach. Na jej wpis odpowiedział fotograf Michał Świerkot, który wraz z synem zjawili się na miejscu i własnoręcznie usunęli zalegające tam odpadki. Zajęło im to 3 godziny. W tym czasie zebrali 12 worków o pojemności 20 litrów. Swoje wysiłki nagrali na filmie. Można go oglądać w Internecie.

https://www.youtube.com/watch?v=-aXwfxz5u1o

W sobotę, 30 marca do działania zabrało się również stowarzyszenie Aktywne Łagiewniki wraz ze swoimi sympatykami oraz radnymi Robertem Rabusem i Michałem Lewickim. Wspólnie wysprzątano stare torowisko przy ulicy Krzyżowej. W akcji pomógł Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Jego pracownicy po wszystkim przyjechali na miejsce, by odebrać zgromadzone śmieci i przewieźć je na wysypisko.

W ciągu najbliższych tygodni pewnie nie raz usłyszymy o kolejnych inicjatywach pod hasłem Trashtag Challenge. Bytom bardzo potrzebował takiej mody. Oby tylko praca społeczników nie poszła na marne, dlatego wszyscy musimy pilnować, by wysprzątane zakątki nie zapełniły się znowu śmieciami.

Urząd Miejski zadeklarował pomoc dla osób chcących włączyć się w Trashtag Challenge. Ratusz przekaże dla wolontariuszy worki na śmieci i rękawiczki jednorazowe, a MZZiGK zajmie się wywozem i utylizacją śmieci. Aby skorzystać ze wsparcia wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 32 386 36 69 lub wysłać e-mail na promo@um.bytom.pl.

fot. Trashtag Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości