Narodowy Balet Kijowski wystawi w Bytomiu "Jezioro Łabędzie"

Narodowy Balet Kijowski zaprasza na widowisko baletowe światowego klasyka. Na deskach zmodernizowanego Beceku wystąpi blisko 50 artystów. Widownia będzie miała okazję zobaczyć balet „Jezioro Łabędzie” z piękną muzyką Piotra Czajkowskiego.

Byt jezioro labedzie bytom

Romantyczny książę Zygfryd w przeddzień zaręczyn poluje nocą nad jeziorem. Oglądamy go tam w słynnej scenie baletowej białych łabędzi, która jest prawdziwym arcydziełem choreografii XIX wieku. Kiedy Zygfryd zbliża się do najpiękniejszego łabędzia, ten okazuje się zaklętą księżniczką Odettą. Oczarowany książę wyznaje jej miłość, która może wyzwolić dziewczynę z mocy złego czarnoksiężnika Rotbarta. Jednak matka Zygfryda zaprosiła już do zamku panny z obcych krajów, by syn wybrał sobie wreszcie narzeczoną. Na balu pojawia się także Rotbart z córką Odylią, bliźniaczo podobną do Odetty. Książę ulega, niestety, podstępowi czarnoksiężnika, zdradza Odettę i składa przysięgę miłosną Odylii. Zło triumfuje, ale spektakl pozostawia nas pod urokiem romantycznej baśni i ujmującego piękna muzyki Piotra Czajkowskiego.

Spektakl odbędzie się 14 kwietnia (niedziela) o godzinie 18:00 w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1. Bilety są do nabycia w kasie BCK (tel. 32 389 31 09 w. 101), w salonach Media Markt oraz na stronach internetowych: www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl, www.ebilet.pl. Informacje o zamówieniach zbiorowych są dostępne pod numerem telefonu: 737 567 014

Dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami...

Tak zaczyna się niejedna bajka i legenda o zaklętych osobach w zwierzęta. Najpiękniejsza to Piękna i Bestia, tylko wielkie uczucie tytułowej Pięknej potrafiło pokonać zaklęcie i zdjąć czary z Bestii.

Temat baletu zaczerpnięty jest z różnych legend o dziewczynie zaklętej w ptaka, występujących w mitologii greckiej i folklorze baśniowym wielu krajów Europy i Wschodu. Akcja rozgrywa się w nieokreślonej epoce, w jakimś zakątku starego kontynentu. Z okazji dnia pełnoletności księcia Zygfryda odbywa się festyn, młodzież wiejska bawi się i tańczy w obecności dworu. Księżna oznajmia synowi, że jutro będzie musiał wybrać narzeczoną spośród przedstawionych mu na balu panien. Zygfryda martwi decyzja matki. By oderwać go od smutnych mysli, przyjaciele proponują wyprawę na polowanie. W dali widać stadko przelatujących łabędzi.

Skalisty brzeg jeziora. Zjawia się stado łabędzi z królową na czele. Przyjaciel księcia Benno z towarzyszami celują z łuku do ptaków. Przybiega Zygfryd, przymierza się do strzału, gdy nagle staje przed nim królowa Odetta. oczarowany jej pięknością książę nie pozwala strzelać do ptaków i odprawia myśliwych. Ze wszystkich stron otaczają go białe łabędzie. Odetta wyjaśnia księciu ich tajemnicę: zły czarownik Rotbart zamienił ją i jej towarzyszki w łabędzie, które tylko o północy nad brzegiem jeziora mogą przybierać ludzką postać. Zaklęcie to może jedynie złamać szczere uczucie człowieka, który nigdy jeszcze nie wyznał nikomu miłości. Wśród skał ukazuje się złowrogi ptak; to Rotbart, który przypomina Odetcie o swojej władzy nad nią, a księciu o grożącym mu niebezpieczeństwie. lecz młodzieniec nie lęka się pogróżek. Ulegając czarowi Odetty, przysięga jej wieczną miłość i wyzwolenie. Zbliża się świt, łabędzie muszą odejść.

Sala balowa na zamku księżnej. Schodzą się goście, witani przez mistrza ceremonii, za nimi wkracza z synem księżna i sześć młodych panien, z których Zygfryd ma dziś wybrać narzeczoną. Jednakże żadna z nich nie podoba się młodemu księciu; zatopiony w marzeniach, myśli wciąż o tajemniczej dziewczynie - łabędziu. nagla fanfary oznajmiają przybycie niespodziewanych gości. To Rotbart nakazuje córce, by postarała się zdobyć słowo księcia, gdy bowiem zakochany młodzieniec zapomni o Odetcie i wyzna miłość innej, złamie przysięgę wierności. Tak też się dzieje - w oknie ukazuje się przelotna wizja zrozpaczonej Odetty i Zygfryd pojmuje, że padł ofiarą podstępu. Zwycięski Rotbart wyprowadza córkę, a Zygfryd w rozpaczy opuszcza zamek.

Nad brzegiem jeziora łabędzie z niepokojem oczekują powrotu królowej. Odetta wraca smutna opowiada towarzyszkom o zdradzie Zygfryda. Lecz oto zjawia się książę, pełen skruchy i żalu, zapewnia Odettę o swej miłości przecież to ją widział w osobie Odylli. W ten z łopotem skrzydeł - wśród błyskawic i huku piorunów nadlatuje czarny ptak - Rotbart. Nie mogąc pokonać uczucia kochanków, grozi księciu śmiercią, lecz Zygfryd nie chce ratować się ucieczką, gotów umrzeć razem z Odettą. Oboje giną w falach jeziora. Zwyciężony potęgą miłości Rotbart pada martwy.

Zakończenie mogło być tylko jedno - w złotej łódce, ciągnionej przez białe łabędzie, Odetta i Zygfryd płyną do krainy wiecznej szcześliwości.

jezioro labedzie bytom plakat

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Zasłony do salonu jakie wybrać

Zasłony do salonu: jakie wybrać?

Środki na komary i kleszcze czym się kierować przy ich wyborze

Środki na komary i kleszcze - jak dobrać odpowiednie?

Zalew arkadia

Suwałki – miasto o różnych obliczach, które warto poznać!

Etnografia Pałuk Muzeum w Magistracie

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie?

Rabka Zdrój 5

Rabka-Zdrój – miasto na cztery pory roku, dla każdego!

Solantis zdjęcie główne

Niezwykłe przedszkole w Świętochłowicach, poznaj Solantis!