Byliśmy w przebudowanym Beceku. Zmiany są ogromne!

Bytomskie Centrum Kultury niemal zburzono i wzniesiono na nowo. Gmach przy placu Karin Stanek przeszedł prawdziwą rewolucję. Dziś to inne miejsce.

Byt becek otwarcie 02

{gallery}galerie-news/2019/04/otwarcie-beceku{/gallery}

Z zewnątrz Becek wygląda podobnie. Zmienił się jedynie kolor elewacji, zniknął daszek na wieży, za to pojawiły się nowe detale architektoniczne i nocna iluminacja. Najpoważniejsze prace wykonano w środku budynku. Aby zrealizować plany, robotnicy musieli wyburzyć niektóre ściany, a nawet stropy pomiędzy kondygnacjami. We wnętrzu przeprowadzono zupełną demolkę, ale efekt był jej wart.

Budowlańcom udała się rzecz niebywała. Choć budynek wcale nie urósł, to dziś placówka dysponuje znacznie większą ilością powierzchni do organizacji najróżniejszych imprez. Oprócz sal ToTu, Ki-Nowej i Akwarium, Becek posiada teraz jeszcze kilka nowych sal. Wśród nich jest Gloria z widownią amfiteatralną na 95 miejsc oraz nowoczesnym sprzętem projekcyjnym umożliwiającym wyświetlanie nawet filmów 3D. Ponadto wygospodarowano jeszcze trzy mniejsze sale wielofunkcyjne, w których można zorganizować konferencje, warsztaty, szkolenia itp.

Dawniej Becek był "skazany" na zaledwie dwie sale. Jedną dużą, mieszczącą aż pół tysiąca widzów oraz znacznie mniejszą Akwarium. Seanse kinowe, koncerty i spektakle teatralne dało się zrealizować tylko w pierwszej z nich, ponieważ druga nadawała się wyłącznie do organizacji spotkań i warsztatów. W ostatnich latach powstała jeszcze salka Ki-Nowa, ale ze względu na "kompaktowe" wymiary (tylko 30 miejsc) jest przeznaczona wyłącznie do wyświetlania filmów. W Beceku więc dało się zorganizować albo bardzo duże wydarzenia, albo bardzo małe.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu możliwe było przebudowanie Bytomskiego Centrum Kultury w taki sposób, aby niegdysiejsza siedziba bractwa strzeleckiego stała się bardziej wszechstronna. Przeznaczono na to w sumie 7,8 miliona złotych. Poza utworzeniem nowych sal placówka zyskała nowoczesne wyposażenie, w tym m.in. oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, mechanikę zaplecza sceny i system monitoringu. Ponadto budynek został dostosowany do przepisów przeciwpożarowych i potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace przeprowadziły firmy Castori z Bytomia oraz TBM Software z Warszawy.

Inwestycja dobiegła już końca i od dziś każdy może wejść do środka. Z tej okazji przez cały weekend w Beceku będą odbywać się różne wydarzenia; począwszy od zajęć dla dzieci, przez seanse filmowe i retransmisje spektakli po koncerty z udziałem gwiazd. Więcej informacji o Dniach Otwartych można znaleźć na witrynie internetowej Beceku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

We wrocławskim A2 Centrum Koncertowym odbył się jeden z ostatnich występów Kat Roman Kostrzewski jpg

Awantura o koncert w hołdzie dla Romana Kostrzewskiego

Geschichte2

Techno wraca do starej Poczty

Impreza techno odbędzie się w zabytkowym gmachu poczty

Impreza techno w gmachu zabytkowej bytomskiej poczty

Byt oliwka

Piknik charytatywny dla Oliwki Hyla w niedzielę...

Byt kolej waskotorowa

Wąskotorówka przestała jeździć? Nic z tych rzeczy!

Byt ustawianie schronu

7-tonowy zabytek stanął przy ProFort Centrum w...

Byt opera malowanie21

Opera Śląska przygotowała konkurs „Opera moich...