Trwa strajk nauczycieli. Bezpłatne zajęcia dla dzieci w Bytomiu

W nocy zapadła ostateczna decyzja. Dziś w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli. W samym tylko Bytomiu protest objął aż 78 spośród 86 wszystkich placówek. Miasto przygotowało specjalne zajęcia dla dzieci na czas strajku.

Byt 4 lo bytom opera

Organizację strajku poparło w referendum Związku Nauczycielstwa Polskiego 3633 pracowników spośród 4584 uprawnionych do głosowania w Bytomiu. Z powodu niepowodzenia niedzielnych negocjacji strony związkowej z rządem protest rozpoczął się dziś rano i potrwa do odwołania. Sytuacja jest poważna, ponieważ w ciągu najbliższych dwóch tygodni mają odbyć się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty.

W ramach strajku nauczyciele zjawią się w szkołach, nie będą prowadzić zajęć lekcyjnych i opiekuńczych. Celem protestu jest podniesienie wynagrodzeń oraz zwiększenie wydatków na oświatę, aby samorządy otrzymywały wyższą subwencję na szkoły, przedszkola i placówki edukacyjne. W Bytomiu udział w strajku bierze 25 podstawówek, 14 szkół ponadpodstawowych, 32 przedszkola, 2 szkoły specjalne, 2 młodzieżowe domy kultury oraz Przychodnia Pedagogiczno-Psychologiczna.

Prezydent Mariusz Wołosz w ubiegłym tygodniu spotkał sie z dyrektorami placówek, a dziś od rana wraz ze swoimi zastępcami objeżdża bytomskie szkoły i przedszkola. Ratusz powołał zespół kryzysowy oraz koordynatorów odpowiedzialnych za kontakt z poszczególnymi placówkami oświatowymi, aby opanować zaistniałą sytuację.

- Zadaniem gminy jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa na terenie szkół i przedszkoli. Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczne. W razie potrzeby będziemy wykorzystywać miejską infrastrukturę, aby zapewnić dzieciom opiekę - powiedział Mariusz Wołosz na spotkaniu z dyrektorami.

Na czas strajku miasto zapewniło zajęcia dla uczniów w obiektach kulturalnych i sportowych. Opieką dzieci zajmie się Bytomskie Centrum Kultury, Teatr Rozbark, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w swoich halach sportowych przy ul. Strzelców Bytomskich, Kosynierów i Frycza-Modrzewskiego, a także lodowisku. Pomoc ta będzie udzielana w miarę potrzeb placówek oświatowych i będzie uzależniona od liczby uczniów, którzy przyjdą do szkoły. Opiekę mogą też sprawować nauczyciele nieuczestniczący w proteście.

Prezydent zarządził, że podczas strajku pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy nie będą mieli z kim zostawić swoich dzieci, będa mogli przyjść z nimi do pracy. Ratusz zapewni dla nich stosowną opiekę.

Szczegółówych informacji udziela Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego pod numerami telefonów: 32 39 76 568, 32 39 76 570, 39 76 571.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Bartyla

Radni wygasili mandat Damiana Bartyli. ""

Bartkow ksiazka tajny zamek niedzica

Radny-historyk napisał książkę o skarbie Inków

Byt protest kobiet w bytomiu

Bytomianki nie składają parasolek. Dziś kolejny...

Byt sesja rm

Sesja za zamkniętymi drzwiami. Radnym przed...

Byt kopula sejmu rp

Bytomianie do Parlamentu! Kandydaci z Bytomia...

Byt odpady bytom

Wygaszono kolejne zezwolenia na składowanie i...

Byt janas debata

Kogo (nie) popiera PiS?