Malują pasy, wymienią 2 tys. lamp. Będzie bezpieczniej i oszczędniej

Sporo się ostatnio dzieje na bytomskich ulicach. MZDiM łata dziury, maluje pasy, a niebawem w całym mieście pojawią się nowoczesne lampy. Ta inwestycja ma przynieść wielkie oszczędności.

Byt bytom fbserwis

Małe rzeczy, a cieszą. Tak można podsumować działania Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów po przyjściu wiosny. Zima zawsze powoduje nowe uszkodzenia jezdni, które mogą być bardzo niebezpieczne dla kierowców. Dlatego od kilku tygodni miejska jednostka pracuje na terenie całego Bytomia i naprawia najgroźniejsze ubytki.

To nie wszystko, bo od kilku dni w wielu miejscach można spotkać także pracowników, którzy malują znaki poziome. W pierwszej kolejności odświeżane są przejścia dla pieszych, znaki stop oraz ustąp pierwszeństwa. Następnym etapem będzie odmalowanie linii przerywanych, ciągłych, strzałek oraz miejsc wyłączonych z ruchu.

Największą rewolucję jednak przejdzie miejskie oświetlenie. Bytom nocą nie prezentuje się najlepiej. Lampy są przestarzałe, klosze pożółkłe, a światła często źle ustawione. Niebawem to się zmieni. Władze miasta podpisały umowę z firmą, która w całym mieście ma wymienić aż 2230 opraw.

Nowe oświetlenie będzie LED-owe. W dodatku będzie wyposażone w system redukcji mocy, co oznacza, że w godzinach nocnych automatycznie będzie maleć natężenie światła. Będzie nie tylko bezpieczniej, ale przede wszystkim taniej. Obecnie miasto płaci rocznie około 535 tys. zł, a po inwestycji rachunki mają spaść do 289 tys. zł rocznie.

- Będzie jaśniej i bardziej komfortowo. Ale też bezpieczniej - odczują to wszyscy mieszkańcy: zarówno spacerowicze w parku, jak i kierowcy. Nowe oświetlenie będzie doświetlało, ale nie oślepiało - komentuje prezydent Mariusz Wołosz.

W całym Bytomiu jest ponad 10 tys. punktów oświetleniowych, ale zdecydowana większość należy do Taurona. Miasto odpowiada za 2870 lamp i większość z nich zostanie wymieniona. Całość inwestycji ma kosztować 3,4 mln złotych. W budżecie zabezpieczono na ten cel 508 tys. zł, a pozostała kwota ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Nowe oświetlenie zyska m.in. park miejski, rynek, place Sikorskiego i Akademicki, najbardziej ruchliwe ulice, ale także wiele ulic w Śródmieściu i dzielnicach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego