Miasto będzie wynajmować lokale poniżej kosztów

Lokal na kulturę za złotówkę – to nowy pomysł bytomskich radnych na ożywienie miasta. Chętni, którzy zechcą prowadzić działalność artystyczną, kulturalną i twórczą w Bytomiu skorzystają z preferencyjnych stawek za czynsz.

Byt lokal na kulture

Rajcowie postanowili oddać miejskie lokale w ręce artystów i animatorów kultury. Podczas sesji rady miasta, która odbyła się w poniedziałek, 15 kwietnia, zniesiono sztywne, minimalne stawki czynszu obowiązujące w lokalach użytkowych. Pochylono się nad losem twórców i animatorów kultury, dla których postanowiono wprowadzić preferencyjne warunki najmu i dzierżawy.

- W kampanii wyborczej wiele mówiliście państwo o pustych lokalach użytkowych, które od wielu lat nie potrafią znaleźć swoich przedsiębiorców, swoich gospodarzy. Dziś zrobiliśmy pierwszy krok, żeby to zmienić. Tak jak zapowiadaliśmy, na bardzo preferencyjnych warunkach oferujemy lokale na działalność kulturalną, artystyczną - powiedział prezydent Mariusz Wołosz w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Rzeczywiście, choć na trenie miasta znajduje się mnóstwo miejsc, które można zagospodarować pod działalność kulturalną, czy gospodarczą, to znajdują się one w opłakanym stanie. Problem ten nie dotyczy jedynie lokali użytkowych, ale i mieszkalnych. Wiele z nich jest zrujnowana, zatem nie może dziwić to, że nie znajdują najemców. Aspekt ten w końcu dostrzegli bytomscy radni. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że: brak zainteresowania wynajmem lub wydzierżawieniem lokali wynikał niejednokrotnie ze złego stanu technicznego tych lokali, konieczności wykonania prac remontowych o bardzo dużym zakresie finansowo - rzeczowym, czy też nieatrakcyjnej lokalizacji.

Najpierw konkurs, później remont

Jak informuje magistrat, miasto wytypuje pewną pulę lokali, których najemcy zostaną wybrani w drodze konkursu. Aby wziąć w nim udział chętni będą musieli złożyć propozycję, w której wyjaśnią, jaką działalność zamierzają prowadzić. Pomysły te oceni komisja konkursowa i to ona zdecyduje, kto otrzyma nowe lokum.

Jest jednak kilka warunków. Przyszły najemca będzie musiał wyremontować lokal. Jednakże w czasie remontu nie musi się martwić wysokimi opłatami za jego użytkowanie, ponieważ zapłaci jedynie 1 zł netto za m2. Sytuacja nie może trwać jednak dłużej niż 12 miesięcy. Jak informuje bytomski magistrat, po upływie tego terminu, wysokość czynszu ustalona zostanie na poziomie kosztów utrzymania danego lokalu w nieruchomości, a będzie to uzależnione od lokalizacji.

Warto wyjaśnić, że ostatni raz zasady wynajmowania powierzchni użytkowych w Bytomiu ustalano ponad 12 lat temu. Określono wówczas, że wynajęcie lub wydzierżawienie lokalu następuje w trybie publicznego przetargu. Natomiast wyjściowe stawki czynszu do licytacji wahają się od 20 zł do ok. 8 zł (I przetarg). Od tego czasu wiele się zmieniło, przybyło lokali w koszmarnym stanie, a centrum miasta zaczęło wymierać. Czy nowy projekt odmieni panujący od lat trend? Czy uda się stworzyć od nowa kulturalne centrum miasta? Czas pokaże.

Najlepsze wzory tuż za miedzą

Podobna, i zarazem wzorcowa, inicjatywa realizowana jest z powodzeniem w Katowicach. Program „Lokal na Kulturę” to konkurs organizowany przez miasto Katowice. Został zainicjowany, aby wspomagać organizacje prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Ma też służyć zmianie wizerunku stolicy Śląska ze stereotypowej stolicy węgla na ważny i prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny. Statystyki podają, że w dwunastu edycjach wystawiono do konkursu 78 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 36 lokali, aktualnie w użytkowaniu pozostają 24 lokale. Czy podobnie będzie w naszym mieście? Mamy nadzieję, że tak.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom

Unikatowe jesienne spacery ulicami Bytomia

Kat

"Romek, napisz taki utwór, żeby był skandal i haja"

Wojciech Zamorski i Michael Jackson.

Wspomnienie o bytomianinie Wojtku Zamorskim, znawcy muzyki

Agata Listoś-Kostrzewa

Rozmowa z autorką "Ballady o śpiącym lwie"

Byt ilona luczak

Zmarła Ilona Łuczak. Wieloletnia dyrektor...

Bytomski2 muzeum

Na Śląsku kiedyś nie było obrączek ślubnych – w...

Bytomski2 teatromaniaaaf3rf3f33f

Wskazówki są wokół - czytajcie znaki - VIDEO