UL zostanie wreszcie wyremontowany?

Podczas marcowej sesji rady miasta pojawiła niepokojąca wiadomość dotycząca przyszłości ULa. Wiceprezydent Michał Bieda poinformował, że na spotkaniu z Subregionem dowiedział się, że ZHP nie złożyło odpowiedniego wniosku na rewitalizację zabytkowego obiektu. Jaki jest faktyczny stan realizacji projektu? Sprawdzamy!

Byt dom polski ul

Doniesienie wiceprezydenta dementuje Bożena Mientus, komendant Hufca ZHP Bytom w latach 2007 - 2015. - Byliśmy zdziwieni tą informacją. Trudno domniemywać dlaczego zostało to powiedziane - podkreśla. Wyjaśnia także, że projekt został złożony w terminie, następnie pozytywnie rozpatrzony, a w styczniu podpisano umowę na jego realizację. Zapewnia też, że w ciągu czterech tygodni zostanie ogłoszony przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy tego projektu.

Przypomnijmy, że zabytkowy gmach Domu Polskiego określonego mianem „Ula” w latach 1910-1922 pełnił funkcję siedziby szeregu organizacji społecznych i kulturalnych walczących o zachowanie polskości na Górnym Śląsku. Gmachem opiekowało się Muzeum Górnośląskie. Dwa lata temu sytuacja uległa zmianie.

UL od dwóch lat należy do bytomskich harcerzy

- ZHP kupiło budynek w 2017 roku z własnych środków, które zostały zebrane przez Hufiec ZHP w Bytomiu - przyznaje Bożena Mientus. Wylicza także, że koszt zakupu wyniósł ponad 300 tys. zł. - Bardzo nam zależało na tym, żeby harcerstwo wróciło do swojej dawnej siedziby. Tym bardziej, że w tym roku obchodzimy jubileusz 100-lecia harcerstwa na ziemi bytomskiej - wyjaśnia Mientus.

Jak informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy UM w Bytomiu, w tej chwili Hufiec ZHP Bytom realizuje dwa projekty finansowane z Obszaru Strategicznej Interwencji. W ich przypadku umowy o dofinansowanie zostały już podpisane. Pierwszym i najważniejszym jest projekt „Modernizacja obiektu UL na cele działalności społecznej bytomskich harcerzy”. Jego wartość oszacowano na 1,4 mln zł. Jednakże udało się pozyskać dofinansowanie unijne w wysokości 1 mln zł.

- Z informacji przekazanych przez ZHP wynika, że wyłoniono wykonawcę projektu przebudowy, przygotowywane są dokumenty inwestorskie, a niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac. W obiekcie powstanie Bytomskie Centrum Aktywności Społecznej - precyzuje Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Powstanie Bytomskie Centrum Aktywności Społecznej

Co więcej, Hufiec ZHP Bytom realizuje obecnie projekt „Bytomskie Centrum Aktywności Społecznej - działalność społeczna bytomskich harcerzy” o wartości 1,4 mln zł, z czego 1,2 mln zł to unijna dotacja. - Z informacji przekazanych przez ZHP wynika, że w trybie konkursowym została wyłoniona kadra, która będzie prowadzić zajęcia. W BCAS będą realizowane różnego rodzaju działania integrujące rodzinę, wspierające rozwój dzieci i młodzieży oraz aktywizujące osoby starsze - dodaje rzeczniczka prasowa magistratu.

Bytomscy harcerze realizują także trzeci projekt, który jest dofinansowany w ramach EFS. „Włącz się! Twoje działanie to aktywne i ciekawe życie”, bo o nim mowa, będzie kosztował 1,9 mln zł, z czego 1,8 mln zł pokryje dofinansowanie unijne. - W projekcie bierze udział 210 dzieci. Został zainicjowany w 2017 i potrwa do października tego roku - wylicza Bożena Mientus.

Z powyższych informacji wynika, że modernizacja zabytkowego gmachu nie jest zagrożona, a niebawem UL odzyska dawny blask. Poza odrestaurowaniem wnętrza, pojawią się tutaj także tablice informujące zarówno o powstaniach śląskich, jak i o dziejach harcerstwa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim