Wyrusz na majowe wycieczki po Bytomiu

Drugi weekend maja upłynie bytomianom pod znakiem wycieczek szlakiem miejsc, które przeszły metamorfozę dzięki unijnym funduszom. Pasjonaci historii lokalnej zwiedzą Rozbark, Żabie Doły oraz zobaczą najciekawsze przykłady architektury sakralnej.

Byt wycieczka maniecki bytom

Jak informuje bytomski magistrat, wycieczki stanowią element Dni Otwartych Funduszy Europejskich, będących częścią kampanii europejskiej #EUin My Region. To już szósta edycja ogólnopolskiej akcji. Warto podkreślić, że jest to największe wydarzenie dla projektów europejskich w Polsce. W dniach od 10 do 12 maja w całym kraju będą odbywały się rozmaite imprezy mające na celu zaprezentowanie miejsc, które odzyskały dawny blask dzięki unijnym dotacjom.

Europejska majówka w Bytomiu

Miejska eskapada przebiegająca pod hasłem „Odkrywamy bytomską rewitalizację” zostanie zainaugurowana w sobotę, 11 maja. Punktualnie o godzinie 9.00 pierwsza wycieczka wyruszy pod wodzą przewodnika Roberta Matusiaka spod Biura Promocji Bytomia (Rynek 7) w trasę wiodącą przez bytomskie perełki architektury sakralnej. Uczestnicy zobaczą m.in. kościół św. Jacka, św. Trójcy, św. Małgorzaty, św. Wojciecha oraz Najświętszej Maryi Panny.

Drugi szlak obejmuje spacer po Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Żabie Doły. Piękno tamtejszej fauny i flory będzie można podziwiać zarówno w sobotę, 11 maja, jak i w niedzielę, 12 maja. O tajemnicach skrywanych przez rezerwat opowie Łukasz Fuglewicz, znawca przyrody. Grupowe wycieczki zaplanowano o godz.: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.

Ostatnim miejscem na mapie Bytomia, które zwiedzą uczestnicy europejskiej majówki będzie Rozbark. Ta dzielnica dzięki funduszom europejskim podlega sukcesywnej metamorfozie. Jej dzieje, zarówno te najstarsze, jak i całkiem nowe, bo związane z przeprowadzonymi niedawno inwestycjami, przybliży Jacek Maniecki, współautor książki „Ratusz w Bytomiu. Od średniowiecza do 1945 r. Studium historyczno-architektoniczne”. Wycieczka po Rozbarku odbędzie się w niedzielę, 12 maja, o godz. 11.00. Zbiórka przy Teatrze Rozbark.

Wszystkie wycieczki są bezpłatne, a jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, aby wziąć w nich udział, jest konieczność wcześniejszego zapisania się w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7). Można to zrobić osobiście, mailowo (promo@um.bytom.pl - z dopiskiem tytułu wycieczki i numeru grupy) albo telefonicznie - dzwoniąc pod numer 32 386 36 69.

fot. Ewa Zielińska - Zawe.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jan Nowicki w filmie Magnat

Zmarł Jan Nowicki. Przypominamy bytomski rozdział jego życia

Parowóz i lokomotywa spalinowa

Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i drezyną

Złote Maski dla Bytomia

Złote Maski. Twórcy z Bytomia zostali nagrodzeni

Jacek Kaczmarski

Najbardziej znane piosenki Jacka Kaczmarskiego w Beceku

Byt La Rondine

Nowy sezon artystyczny w Operze Śląskiej

Byt sala kinowa gloria

Cinema City wciąż zamknięte. BCKino znów działa

Byt waskotorowka peron bytom

Kolejny piknik z wąskotorówką przed nami!