Mamy nowe defibrylatory AED

Miasto wzbogaciło się o cztery defibrylatory AED. Nowe urządzenia ratujące życie niebawem pojawią się w instytucjach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców. Będą dostępne w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35, Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7) i Urzędzie Stanu Cywilnego (Olejniczaka 22).

Byt aed bytom

W Polsce sukcesywnie wdraża się programy powszechnego dostępu do defibrylacji. Urządzenia te znajdują się w rozmaitych zakładach pracy, urzędach i instytucjach na terenie całej Polski. Najwięcej z nich ulokowano w Warszawie, Krakowie oraz w Katowicach. Wzorem w tym względzie może być Tauron. W 54 miejscowościach na południu Polski (m.in. we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie, Jaworznie, Będzinie, Bielsku Białej, Gliwicach, Legnicy czy Tarnowie), w budynkach należących do spółki umieszczono ponad 100 defibrylatorów AED. Firma przeszkoliła też blisko 10 tys. pracowników z obsługi urządzeń ratujących życie. W Bytomiu obecność defibrylatorów AED nie jest nowością, jednakże teraz pojawią się kolejne cztery. Jak informuje magistrat, miasto przeznaczyło na ich zakup 20 tys. zł.

Po co AED?

Defibrylatory AED umieszczane są w miejscach publicznych po to, aby można było z nich błyskawicznie skorzystać, zanim na miejscu zdarzenia pojawi się wykwalifikowany zespół karetki pogotowia. Urządzenie jest proste w obsłudze, ponieważ samo instruuje użytkownika, co należy zrobić. AED automatycznie określa rytm serca u osoby bez pulsu i jeśli rozpozna go jako migotanie komór, użyje impulsu elektrycznego, by przełączyć serce w miarowy rytm zatokowy. Zgodnie ze statystykami, 8 na 10 osób odzyskało akcję serca po użyciu defibrylatora w krytycznych pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia. Przyjmuje się, że szanse na przeżycie osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca, z każdą minutą spadają nawet o 7-10 procent. Jeżeli urządzenie zostanie użyte w pierwszych 5 minutach po zatrzymaniu krążenia, szanse na przeżycie znacznie wzrastają.

fot. G. Goik/UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?