Piłka nożna: mistrzowska Polonia wygrała w derbach

Polonia Bytom już dzień przed meczem z Szombierkami była pewna mistrzostwa, ale potem potwierdziła, że jest w świetnej formie. Trzy punkty do swoich dorobków dopisali także piłkarze Czarnych Sucha Góra, Rodła Górniki i Nadziei Bytom.

Polonia Bytom w derbach z Szombierkami mogła sobie zapewnić mistrzostwo pierwszej grupy IV ligi. Sprawy się jednak tak potoczyły, że już przed meczem pewne było, że niebiesko-czerwoni zapewnili sobie udział w barażach o III ligę. W sobotę druga w tabeli Warta Zawiercie przegrała z MKS-em Myszków 0:3 i tym samym straciła matematyczne szanse na dogonienie bytomian.

Polonia jednak postanowiła potwierdzić, że to ona jest najlepszym klubem piłkarskim w Bytomiu. Zaczęło się od kubła zimnej wody wylanej na głowy, bo to Szombierki wyszły na prowadzenie już w dziewiątej minucie po golu Tomasza Rybaka. "Zieloni" szli za ciosem i wykreowali sobie kilka dogodnych okazji na podwyższenie prowadzenia, ale zaczęli mieć problemy ze skutecznością.

Podopieczni Marcina Domagały wytrzymali napór gospodarzy. Pod koniec pierwszej połowy zaczęli przejmować inicjatywę. Najpierw do remisu doprowadził niezawodny Marcin Lachowski, a tuż przed przerwą na 2:1 trafił Patryk Stefański.

Mistrz IV ligi poczuł krew i po zmianie stron wykończył swojego rywala. Drugi raz bramką popisał się Marcin Lachowski, a dwie minuty przed końcem wynik ustalił Piotr Makowski. Polonia wygrywając 4:1, mogła świętować zwycięskie derby, a teraz będzie spokojnie przygotowywać się do barażu. Kto będzie rywalem? W drugiej grupie trwa zażarta walka, a piąta drużyna traci do lidera zaledwie cztery punkty. Obecnie pierwsze miejsce zajmuje LKS Czaniec.

W niższych ligach bytomscy kibice także miewali powody do radości. W lidze okręgowej Silesia Miechowice zremisowała 2:2 z rezerwą Zagłębia Sosnowiec. Bramki dla klubu z Dzierżonia strzelili Rafał Lewandowski oraz Radosław Stich. Silesia zajmuje dwunaste miejsce w tabeli.

W klasie A nadal świetnie prezentują się gracze Czarnych Sucha Góra. W sobotę ograli na wyjeździe Nitron Krupski Młyn 3:1 (gole Dawida Wypycha, Mariusza Froehlicha oraz Dawida Skorupskiego) i był to ich szósty mecz z rzędu bez porażki. Dzięki temu Czarni zajmują już trzynaste miejsce w tabeli.

Tempo Stolarzowice i Rozbark Bytom nie zdobyli punktów. Ósme Tempo przegrało 2:4 z Unią Świerklaniec (gole Sebastiana Fałowskiego i Wojciecha Kotary), a dziesiąty Rozbark uległ LKS-owi Żyglin 1:3 (bramka Michała Bednarza).

Komplet punktów wywalczyły nasze dwie drużyny, grające w klasie B. Nadzieja pokonała rezerwę Unii Strzybnica 1:0 po golu Dominika Warzychy. Rodło Górniki ograło Tęczę Zendek 2:1 dzięki bramkom Mateusza Harazińskiego oraz Adama Osmańczyka. Rodło zajmuje trzecie miejsce, a Nadzieja jest dziewiąta.