Przebudowa Katowickiej przeciągnie się o kolejne miesiące

Zgodnie z pierwotnymi planami przebudowa ulicy Katowickiej miała się już dawno zakończyć. Tymczasem dziś wciąż końca nie widać. Po raz kolejny przesunięto termin przywrócenia ruchu tramwajów i samochodów na ulicy.

Byt przebudowa ul katowickiej

10 miesięcy - tyle miała potrwać przebudowa ul. Katowickiej. Wykonawcę wybrano już w listopadzie 2017 roku, ale zaraz po rozpoczęciu realizacji inwestycji zaczęły się problemy, a na placu budowy częściej hulał wiatr, niż można było na nim spotkać robotników. Właśnie mina 18. miesiąc od chwili zawarcia umowy i nie zanosi się na to, by prace miały szybko dobiec końca.

- Jako jeden z trzech podmiotów zlecających przebudowę ul. Katowickiej w Bytomiu bardzo liczyliśmy, że inwestycja ta będzie przebiegać sprawnie i przerwa w ruchu tramwajów będzie możliwie jak najkrótsza, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna - stwierdził Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich. - Zgodnie z aneksem do umowy z Wykonawcą, prace miały zakończyć się z połowie kwietnia br. pod warunkiem, że Wykonawca będzie mógł realizować prace w okresie zimowym. Warunki atmosferyczne nie pozwoliły jednak Wykonawcy na realizację tych prac. Stąd kilkumiesięczne opóźnienie - wyjaśnił przedstawiciel inwestora.

Opóźnienia wynikają również z niezgodności dokumentacji projektowej ze stanem faktycznym. Już na samym początku okazało się, że błędnie określono podłoże, co wymusiło wprowadzenie zmian do projektu. Kolejnym problemem okazały się studzienki kanalizacyjne, których nie naniesiono na planach, w wyniku czego konieczne było zamówienie produkcji nowych prefabrykatów torowych. Oprócz tego w trakcie prac natrafiono na niezinwentaryzowany gazociąg w rejonie skrzyżowania z ul. Zamenhofa, który trzeba było przebudować przed wykonaniem dalszych prac.

Powyższe problemy dałoby się szybciej rozwiązać, ale wykonawca zgłasza je inwestorom w ostatniej chwili, a nie zaraz po ich wykryciu. W dodatku niepotrzebnie czeka z innymi pracami. Na prośbę miasta rozpoczął wreszcie budowę chodników, z którą do tej pory się wstrzymywał. Niestety i tu są problemy. W trakcie maszynowego układania nawierzchni wyszczerbiono niektóre kostki brukowe, co szybko zostało zauważone przez mieszkańców. Miejski Zarząd Dróg i Mostów wezwał wykonawcę do usunięcia tych usterek.

Tramwaje Śląskie naciskają na wykonawcę, aby do końca wakacji szkolnych przywrócono ruch tramwajowy. Jednak przedstawiony przez niego harmonogram zakłada to dopiero w połowie września, a zakończenie całej inwestycji przewiduje dopiero na listopad. TŚ nie zatwierdziły jeszcze tego planu. Wciąż trwają rozmowy nad przyśpieszeniem prac.

Równolegle z przebudową ul. Katowickiej trwa modernizacja torowiska pomiędzy Pogodą a osiedlem Arki Bożka. Stan zaawansowania prac wynosi tam około 90 proc. Inwestycja powinna zostać zakończona do momentu uruchomienia odcinka do pl. Sikorskiego. Wówczas do centrum Bytomia znów zaczną kursować tramwaje z Katowic i Chorzowa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości