Ponad 50 tysięcy kolizji na Górnym Śląsku w 2018 roku. Jak ubezpieczyć auto, by zaoszczędzić tysiące złotych na naprawie?

2018 rok to okres, w którym na terenie Górnego Śląska odnotowano ponad 50 tysięcy kolizji. Jest to zawrotna liczba wskazująca na to, że poruszając się autem należy zachować szczególną ostrożność na drodze.

Byt stluczka

W całym województwie śląskim, w roku 2018 odnotowano 3222 wypadki. We wszystkich tych przypadkach osoby poszkodowane otrzymały odszkodowania z ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej (OC) sprawców zdarzeń. Niestety w przypadku braku dodatkowych ubezpieczeń typu NNW, AC, etc., sprawcom zdarzeń nie przysługiwały żadne rekompensaty finansowe.

O szczęściu (pomimo niekomfortowej sytuacji) mogą więc mówić osoby, które otrzymały odszkodowania z OC osób odpowiedzialnych za spowodowanie wypadku. Warto pamiętać o tym obowiązkowym ubezpieczeniu i co roku przed jego przedłużeniem, zadbać o porównanie OC obecnego, z innymi - być może okażą się korzystniejsze? Porównanie OC możliwe jest m.in. na stronie porownywarka-oc-ac.pl.

Wypadki samochodowe, nawet te, w których nie pojawiły się osoby ranne, potrafią odcisnąć duże piętno na psychice nie tylko sprawców, ale i poszkodowanych. Nierzadko zdarza się, że po wypadku lub kolizji drogowej, odczuwa się dyskomfort podczas ponownego wsiadania do samochodu.

50000 kolizji to w przeliczeniu średnio 136 kolizji dziennie, a aż minimum 5 w trakcie każdej godziny – na samym tylko Górnym Śląsku.

Odnosząc się do wspomnianej wyżej liczby wypadków drogowych w całym województwie śląskim - 3222 wypadków rocznie to 268 zdarzeń w ciągu miesiąca i aż 8 w trakcie każdego dnia!

Problemy sprawców kolizji i wypadków drogowych

W przypadku spowodowania wypadku, podstawową kwestią jest posiadanie przez sprawcę ważnego ubezpieczenia OC. Jest ono ubezpieczeniem obowiązkowym, stąd też wymaga się, aby każdy kierowca dbał o to, aby samochód którym się porusza, posiadał ważną dokumentację. Ubezpieczenie OC to przede wszystkim zabezpieczenie dla właścicieli pojazdów i kierujących samochodami, w przypadku wystąpienia kolizji lub wypadku. Posiadane ubezpieczenie OC znosi ze sprawcy wypadku ciężar odpowiedzialności finansowej względem poszkodowanego/poszkodowanych, przerzucając go na swojego ubezpieczyciela.

W przypadku zdarzenia drogowego, sprawca posiadający jedynie ubezpieczenie OC nie znajduje się w najlepszym położeniu. Co prawda jest zwolniony z konieczności pokrycia kosztów zdarzenia i odszkodowania względem poszkodowanych, jednak niestety nie ma prawa do zasięgnięcia pomocy u ubezpieczyciela względem pokrycia swoich kosztów i uzyskania odszkodowania. Wsparcie finansowe z firmy ubezpieczeniowej nie przysługuje sprawcy, który nie posiada żadnych dodatkowych ubezpieczeń, jak NNW, assistance czy AC. W takim wypadku sprawca musi z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy pojazdu czy ewentualnego holowania. Jak w przypadku starszych egzemplarzy pojazdów koszty tego typu mogą nie być aż tak wysokie, tak gdy sprawca wypadku posiada samochód nowszy, koszty związane z jego naprawą mogą osiągać zawrotne sumy.

Jak ubezpieczyć samochód, aby nie zostać narażonym na pokrycie wysokich kosztów naprawy pojazdu?

Dodatkowe warianty ubezpieczeń, to kolejny – niekiedy nie mały wydatek. Wielu kierowców nie widzi konieczności kupowania rozszerzonych polis ubezpieczeniowych. W przypadku, jeśli kierowca nie był nigdy sprawcą wypadku lub kolizji, czy nawet jej uczestnikiem, wariant, że mogłoby dojść do takiego zdarzenia, wydaje się dość odległy. Istnieje grono kierowców, którzy również z niechęcią reagują na propozycje wykupu AC lub NNW twierdząc, że firma ubezpieczeniowa i tak znajdzie sposób, by uniknąć należnej wypłaty. Tego typu myślenie jest absolutnie nieprawidłowe. Z jednej strony kwestia finansowa - wykupując AC lub NNW owszem, zaoszczędzamy pieniądze (nawet kilkaset złotych), ale co w sytuacji, kiedy spowodujemy wypadek i koszty naprawy samochodu sięgną kilku tysięcy złotych? Oszczędności nie są dobrym wyjściem, a na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.

Ubezpieczenie AC i assistance to przede wszystkim ochrona własnego portfela przed ogromnymi wydatkami w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku w ruchu drogowym.

AC gwarancją naprawy pojazdu sprawcy wypadku

Ubezpieczenie AC pokrywa koszty związane z naprawą pojazdu wraz z jego holowaniem i wynajmem samochodu zastępczego, powstałe w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, działania osób postronnych, zwierząt lub żywiołów. Oczywiście nie każde ubezpieczenie AC zawiera wszystkie te opcje - szczegółowy zakres polisy ubezpieczeniowej AC zależy od firmy ubezpieczeniowej oraz tego, na skutek jakich zdarzeń właściciel pojazdu chce być chroniony.

Decydując się na wybór ubezpieczenia AC, konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami polisy. Warto decydować się jedynie na te warianty, gdzie towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje pokrycie kosztów naprawy pojazdu, holowania oraz wynajmu samochodu zastępczego.

Wybór polisy AC – co warto wiedzieć?

Nadrzędną kwestią w wyborze polisy ubezpieczeniowej Auto Casco jest NIE kierowanie się wysokością składki, a zakresem, jaki obejmuje. Na rynku dostępnych jest wiele polis ubezpieczeniowych AC w bardzo niskich cenach i oferujących atrakcyjne warunki ochrony. Mimo tych zapewnień, warto dokładnie sprawdzić te oferty, weryfikując zakres ich obowiązywania w porównaniu do nieco droższych. Naprawdę warto zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej w skali roku i mieć zapewnioną pełną ochronę, bez żadnych “haczyków”, niż potem w przypadku wystąpienia szkody kłócić się z towarzystwem ubezpieczeniowym o zasadność wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów.

Przed podpisaniem umowy polisy AC warto sprawdzić wszystkie wyłączenia, jakie ona obejmuje. Niestety niejednokrotnie zdarza się tak, że pomimo posiadania AC, po wypadku polisa staje się zupełnie nieprzydatna, ponieważ okazuje się, że właściciel/kierowca samochodu dopuścił do wystąpienia któregoś z wyłączeń umowy.

NNW może ochronić Twoje życie

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, nie dotyczy kwestii związanych z mieniem, a z życiem i zdrowiem. Ubezpieczenie NNW może zostać wypłacone sprawcy lub poszkodowanemu w zdarzeniu drogowym w momencie, kiedy skutkiem jego wystąpienia poniósł on uszczerbek na zdrowiu.

Polisy NNW są zorientowane na skutki wywołane na zdrowiu lub życiu ubezpieczonego, zaistniałe nie tylko w czasie poruszania się pojazdu, ale także w trakcie jego tankowania, naprawy, wsiadania/wysiadaniu, ruszania/zatrzymywania się.

Nie ryzykuj

Kupno polisy ubezpieczeniowej, uwzględniającej także AC i NNW, powinno być realizowane przez każdego posiadacza pojazdu. Ubezpieczenie samochodu to kluczowa sprawa i dobrze jest załatwić to profesjonalnie, np. poprzez https://ubsy.pl, gdzie porównasz różne rodzaje ofert.

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?