Początek czerwca - początek wolności

Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii Polski. Niektóre z nich prezentowane będą po raz pierwszy. Wystawa „Ku WOLNOŚCI” rozpoczyna się już 5 czerwca. Ta data nie jest przypadkowa.

Byt wystawa ku wolnosci

Takiej wystawy w Galerii na Poziomie w Bytomiu jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii elementem ekspozycji będą znaczki pocztowe, które z pewnością zainteresują nie tylko filatelistów i miłośników historii Polski. Galeria zaprezentuje ich powiększone reprodukcje. Jeden ze znaczków przedstawia wizerunek Jerzego Giedroycia i logotyp Instytutu Literackiego. To pamiątka lat osiemdziesiątych, kiedy francuska La Poste pomagała „Kulturze” Jerzego Giedroycia i całej polskiej opozycji zgromadzonej dookoła podparyskiej miejscowości Maisons-Laffite.

Słynna homilia i pierwsze wybory

Na wyjątkową wystawę „Ku WOLNOŚCI”, bo taki jest jej tytuł, złożą się nie tylko znaczki pocztowe, ale także inne druki wydawane w drugim obiegu lub poza granicami Polski: kartki, okładki taśm magnetofonowych i czasopism oraz różnego rodzaju publikacje. Wszystkie eksponaty pochodzą z dziesięciolecia pomiędzy 2 czerwca 1979 r. a 4 czerwca 1989 r. Z tymi dwiema datami związane są pamiętne wydarzenia – słynna homilia św. Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie (modlitwa o odnowienie „tej ziemi”) i pierwsze wolne wybory w Polsce. - Okres kampanii wyborczej i samych wyborów przypomną przede wszystkim plakaty wyborcze kandydatów z okręgu bytomskiego, powszechnie znane jako plakaty z Wałęsą, rozkolportowany w całej Polsce plakat z filmu „W samo południe” oraz powstała w tym okresie „Gazeta Wyborcza”, która od tych właśnie wyborów wzięła swoją nazwę – zapowiada Henryk Bonk, współorganizator wystawy. – Kilkadziesiąt obrazów – zdjęcia, plakaty, ulotki, znaczki - przypomina czas od czerwcowego wezwania na placu Wolności w 1979 roku do czerwcowych wyborów w 1989 roku – dodaje Henryk Bonk.

Wspomniany plakat to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów związanych z historycznymi wyborami. Widnieje na nim krocząca sylwetka Gary’ego Coopera w roli szeryfa z filmu „W samo południe”. Na plakacie wyborczym kaburę z bronią zastąpiono kartką z napisem „wybory”, dodano logo Solidarności i podpis „W samo południe 4 czerwca 1989”. Intencją autora (Tomasz Sarnecki) było podkreślenie, że owa kartka jest jedyną bronią obywateli, a Solidarność ruchem pokojowym. - Tego typu smaczków na wystawie będzie więcej, co czyni ją szalenie wartościową i interesującą. Oprócz walorów artystycznych, ekspozycja ma także walor edukacyjny, bo opowiada o ważnym okresie w historii Polski. W ostatnich latach gościły u nas głównie wystawy fotografii i grafik, teraz proponujemy coś innego. Po raz pierwszy prezentujemy wystawę w takiej formule – zaprasza Hanna Peters, dyrektor Agory Bytom, w której znajduje się Galeria na Poziomie. Wystawa „Ku WOLNOŚCI” potrwa od 5 czerwca do 31 lipca. Wstęp jest bezpłatny.

W minionych miesiącach w Galerii na Poziomie prezentowana była wystawa fotografii ulicznej pt. „Trzydzieści”. Wcześniej można było obejrzeć „Lwowskie historie” i „Śląsk z lotu ptaka”. Gościły tu również fotografie Daniela Dmitriewa i Ewy Zielińskiej. W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano blisko 100 autorskich wystaw.

„Ku WOLNOŚCI” – wystawa organizowana przez Bytomski Komitet Obywatelski
5 czerwca – 31 lipca 2019
Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3
Wstęp wolny

fot. Materiały organizatorów

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kobiecy Bytom

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na różnorodne wydarzenia

Fredie Mercury

Jak oni grają utwory Queen! Śląska parafialna orkiestra dęta

Byt Podgornafoto30x45 By 43sepiaaa

Spacer śladami bytomskiej społeczności...

Byt bytomska jesien literacka 2020

Becek online w czasie świąt

Byt festyn przed becekiem

Dzielnicowe festyny z Becekiem

Byt maseczkizopery

Lekcje baletu, trening fitness, rekomendacje...

Byt zemstanietoperza w operze slaskiej

„Zemsta nietoperza” ponownie w Operze Śląskiej!