Rozbarczanie podziękowali proboszczowi. Zmienił oblicze dzielnicy

W dziejach Rozbarku nadszedł kres pewnej epoki. Po 15 latach ks. Tadeusz Paluch proboszcz parafii św. Jacka zakończył posługę duszpasterską w Bytomiu. Na mocy dekretu wydanego przez biskupa Jana Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej, został on przeniesiony do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielowsi.

Byt remont kosciola sw jacka

W sobotę, 8 czerwca, miała miejsce msza dziękczynna, podczas której parafianie pożegnali dotychczasowego proboszcza kościoła pw. św. Jacka - ks. Tadeusza Palucha. Obowiązki proboszcza w Wielowsi przejął w poniedziałek, 10 czerwca.

Przypomnijmy, że ks. Paluch pochodzi z parafii św. Mikołaja w Raciborzu. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1991 roku w Katedrze Opolskiej z rąk biskupa Alfonsa Nossola. A na Rozbarku pojawił się w 2004 roku.

Od czasu, kiedy przejął opiekę nad tutejszą parafią, nie tylko kościół, ale cała dzielnica sukcesywnie odzyskiwała dawny blask. Jedną z ważniejszych inwestycji było odnowienie rozbarskiej nekropoli przy ul. Staffa, której nadano nazwę „Jeruzalem”. Przy kościele św. Jacka powstało Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gorczyckiego oraz Ogród Różańcowy, w którym w pogodne wieczory odbywają się nabożeństwa. Zbudowano też klasztor dla sióstr orionistek, a także zreorganizowano parafialne archiwum i skatalogowano zbiory. Zainaugurowano nowe tradycje jak chociażby „Muzyczne Czwartki u św. Jacka na Rozbarku”, festyn „Święty Jacek z pierogami”. Przywrócono też dawne zwyczaje, w tym święcenie pokarmów w tradycyjnych rozbarskich strojach. Co miesiąc w dolnym kościele oprawiano też mszę świętą, w której uczestniczyli niepełnosprawni, a rozbarska parafia była jedną z nielicznych organizujących komunię świętą dla niepełnosprawnych dzieci.

Niedawno udało się także pozyskać środki na projekt „Rewitalizacja społeczna poprzez kulturę kościoła św. Jacka w Bytomiu” warty ponad 8,4 mln zł. Inwestycja jest w toku, a pierwsze efekty remontu są już widoczne. Doprowadzenie jej do końca będzie leżało już w gestii nowego proboszcza, którym został ksiądz Krzysztof Karkoszka, pełniący dotychczas posługę kapłańską jako wikary w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich