Sposób na zaległości - odpracuj dług

Bytomskie Mieszkania wyciągają rękę do dłużników. Swoje zaległości można pomniejszyć wykonując różne prace na rzecz miasta. Właśnie podniesiono stawkę godzinową dla osób, które zdecydują się w taki sposób rozwiązać problem czynszowy.

Byt dlug

Odpracowywanie długów jest możliwe w Bytomiu od lat. Tylko w 2018 roku w ten sposób uregulowano zobowiązania na kwotę 708 tys. zł. Wówczas złożono ponad 100 wniosków, a od początku tego roku już ok. 50 mieszkańców zgłosiło zamiar skorzystania z tej formy pomocy. W czerwcu ruszyła akcja informacyjna, która ma uświadomić lokatorów, że tak mogą rozprawić się z ciążącym nad nimi długiem. W tym celu Bytomskie Mieszkania wydrukowały ulotki, listy i plakaty. Materiały informacyjne są dostępne w różnych instytucjach, spółkach i parafiach na terenie całego miasta, a także trafiły bezpośrednio do zadłużonych osób.

- Są osoby, rodziny, które tak zapętliły się w zadłużeniach wobec różnych instytucji, że same nie potrafią już sobie pomóc. Staramy się im pokazać, że są różne formy spłaty zadłużenia czynszowego. Jedną z nich jest właśnie odpracowanie długu - mówi Grażyna Bujnicka-Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkaniach.

Aby odpracować swój dług należy zgłosić się do Bytomskich Mieszkań lub Punktu Obsługi Mieszkańca w swojej dzielnicy. Odpracowanie jest możliwe na określonych warunkach. Może się o to ubiegać każda pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego. Istnieje również możliwość rodzinnego odpracowania długu. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialne za zadłużenie dzieci mogą odpracować swój dług razem z rodzicami.

W większości do wykonania są drobne prace bądź porządkowe, jak np. sprzątanie terenów i budynków, bądź prace remontowo-konserwatorskie (np. naprawa mebli, malowanie, tapetowanie itp.). Miłośnicy zieleni swoje zadłużenie mogą odpracować wykonując prace ogrodnicze, poprzez np. sadzenie kwiatów, czy porządkowanie terenów zielonych.

- My odgórnie nie przydzielamy zadań. Zawsze staramy się je dopasować m.in. do predyspozycji i umiejętności danej osoby. Mieliśmy już i masażystę i panie do pomocy w kuchni mimo, iż w naszym tzw. wykazie prac tego nie ma - dodaje Sonia Ilga, kierownik Działu Windykacji Bytomskich Mieszkań.

Odpracowywanie zadłużenia można pogodzić ze swoją pracą zawodową. Godziny indywidualnie dostosowywane do wnioskodawców. Co ciekawe, zdarzały się przypadki, że osoby, odpracowujące tak zaangażowały się w pracę, że zostawały zatrudnione u zleceniodawcy.

- Osoby decydujące się na odpracowanie długu nie otrzymują wynagrodzenia za pracę. Pomniejszają jednak swoje zaległości czynszowe. Tu warto podkreślić, że zmieniła się też stawka godzinowa. Obecnie wynosi 13,70 złotych. Wcześniej, w zależności od wykonywanej pracy wahała się od 6 do 10 złotych. Mamy nadzieję, że zmiana ta wpłynie nie tylko na sumę odpracowanych kwot, ale także na większe zainteresowanie dłużników - dodaje G. Bujnicka-Moździerz.

Dzięki odpracowywaniu zaległości czynszowych można uniknąć wpisania do Krajowego Rejestru Długów. Bytomskie Mieszkania stosowną umowę z KRD podpisały 9 maja tego roku. Będą do niego wpisywane osoby, które uporczywie nie płacą czynszu i nie starają się spłacić przeterminowanych należności.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości