Jak przygotować się do wymiany okien?

Odpowiednio dobrane okna są wizytówką naszych domów. Nie da się ukryć, że to najważniejsze elementy każdego budynku. Dlatego ich wymiana jest poważna inwestycja, na której nie należy oszczędzać. Dobrej jakości okna zapewniają nie tylko nowy wygląd mieszkania, lecz także poprawiają wentylację w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jak przygotować się do wymiany okien.

Byt wymiana okien

W jakim okresie wymieniamy okna?

Nieszczelne okna dają o sobie znać późną jesienią lub wczesną zimą. Chłodny wiatr wkrada się do pomieszczeń, a rachunki za ogrzewanie rosną. Gdy domowe sposoby na uszczelnianie nie pomagają, podejmujemy decyzję o ich wymianie. Czy remont okien to dobry pomysł przy temperaturze poniżej zera? Teoretycznie w ogrzewanych pomieszczeniach jest to wykonalne, jednak zaleca się, aby wymianę okien przeprowadzać przy dodatnich temperaturach.

Modele dostępne na rynku

Wśród dostępnych okien na rynku wyróżniamy m.in. dźwiękoszczelne, energooszczędne czy antywłamaniowe. Poza tym mamy do wyboru także modele: obrotowe, uchylne, rozwierane i nieotwieralne. Jak widać, producenci nie pozostawiają nam łatwego wyboru. W przypadku wysokich rachunków za ogrzewanie najlepszym wyborem są okna energooszczędne. Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy, warto zainwestować w modele dźwiękoszczelne.

Jakie okna - drewniane czy PCV?

Okna drewniane są powszechnie uznawane za produkt ekskluzywny, co przekłada się na wyższą cenę od modeli PCV o 10-15%. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z powyższych okien jest lepsze. Oba produkty są wyposażone w takie same szyby czy modele okuć, mogą posiadać także zbliżone parametry akustyczne i szczelność. Standardowe warianty okien PCV to koszt od 700 do 1000 złotych. Modele drewniane to ceny wahające się w przedziale 1000-1400 złotych. Ostateczna cena jest jednak uzależniona od producenta, a także materiału z jakiego zostało wykonane okno.

dawn dusk silhouette 300pxCzas na wymianę

Wbrew pozorom wymiana okien nie jest czasochłonna. Przeciętny czas demontażu i montażu małych przeszkleń wynosi około 3 godzin. Wymiana dużych okien, połączona z tynkowaniem zajmuje najczęściej 5 godzin. Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie np. zwinąć dywan, a meble i podłogę przykryć folią malarską.

Odpowiedni montaż

Tylko odpowiednio zamontowane przeszklenia będą spełniały swoją funkcję. Źle osadzone oraz nieprawidłowo wyregulowane okna stracą właściwości izolacyjne, a w niedalekiej przyszłości mogą powodować zawilgocenie ścian. Niepoprawny montaż źle wpływa na mechanizm otwierania i zamykania. Jeżeli nie czujemy się na siłach aby podjąć się demontażu starych okien i montażu nowych skorzystajmy z usług producenta lub ekipy remontowej.

Co z parapetem?

Koszty montażu parapetów zewnętrznych i wewnętrznych są do siebie zbliżone. Szacuje się, że jest to wydatek ok. 80 zł/m.b. Wymieniając okna do domu, warto zastanowić się czy stare parapety będą wizualnie pasować do nowych przeszkleń. Firmy zajmujące się sprzedażą okien oferują swoim klientom upusty, z których warto skorzystać, ponieważ wymiana parapetów na własną rękę nie jest opłacalna.

Wymiana okien to poważna i kosztowna inwestycja dla klienta. Wybór odpowiednich produktów połączony z fachową instalacją gwarantuje poprawę komfortu życia domowników. Decydując się na remont, należy przygotować się na większy jednorazowy wydatek. Jeżeli wymiana okien to nagły i nieplanowany remont, warto skorzystać z pożyczki online od firmy Wonga, która pokryje wszystkie koszty. Finalizując zakup, warto pamiętać aby zwrócić uwagę na zakres gwarancji zaproponowany przez producenta. Powinna ona dotyczyć całego produktu, a nie poszczególnych elementów.

Materiały partnera

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?